val2030.com

riksdagen / ledamöter / Markus Wiechel

Porträtt av Markus Wiechel

Markus Wiechel

SD Sverigedemokraterna (SD), tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Västra Götalands läns norra
Född
1988
Kön
man
Kandiderar i nästa val
nej, enligt källan
Mandatperioder
2018 (plats 58Plats 58: bänkrad 3 av 11 räknat framifrån, plats 9 av 30 i raden.) 2022 (plats 43Plats 43: bänkrad 2 av 11 räknat framifrån, plats 20 av 26 i raden.)
Hos riksdagen
riksdagen.se

Kammaruppdrag

Markus Wiechel hade senast plats 43Plats 43: bänkrad 2 av 11 räknat framifrån, plats 20 av 26 i raden. i plenisalen, som riksdagsledamot från 27 mars 2024 till 28 september 2026. Ledamöterna sitter valkretsvis, och inom valkretsen (Västra Götalands läns norra) får den som varit med flest riksmöten platsen först; vid lika går den äldre före. Håll muspekaren över, tryck på eller tabba till ett platsnummer för att se var i salen platsen ligger. Så fördelas platserna.

  • tjänstgörande
  • ledig

8 kammaruppdrag från 2012-12-03 till 2026-09-28. Varje uppdrag står i listan under figuren.

Tabell
FrånTillRollStatusPlatsErsätter
2012-12-032014-09-29Riksdagsledamottjänstgörande27
2014-09-292018-09-24Riksdagsledamottjänstgörande266
2018-09-242021-10-19Riksdagsledamottjänstgörande58
2021-10-202021-11-24Riksdagsledamotledig58Christina Nilsson 2021-10-20 - 2021-11-24
2021-11-252022-09-26Riksdagsledamottjänstgörande58
2022-09-262024-02-25Riksdagsledamottjänstgörande43
2024-02-262024-03-26Riksdagsledamotledig43Ulf Rexefjord 2024-02-26 - 2024-03-26
2024-03-272026-09-28Riksdagsledamottjänstgörande43

Uppdrag i riksdagen från 2018

OrganRollFrånTill
Utrikesutskottet UUSuppleant28 maj 202628 september 2026
Skatteutskottet SkULedamot14 februari 202528 september 2026
Skatteutskottet SkULedamot11 september 202414 februari 2025
Utrikesutskottet UUSuppleant11 september 202428 maj 2026
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet UFöUSuppleant23 maj 202418 juni 2024
Försvarsutskottet FöUSuppleant28 november 202314 februari 2025
Riksdagens delegation till OSSE:s parlamentariska församling OSSELedamot22 maj 202328 september 2026
Riksdagens delegation till Europarådets parlamentariska församling EROrdförande24 november 202231 oktober 2026
Riksdagens delegation till Europarådets parlamentariska församling ERLedamot1 november 202224 november 2022
Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling NATOSuppleant26 oktober 202210 april 2024
EU-nämnden EUNSuppleant12 oktober 202220 september 2023
Riksdagens delegation till OSSE:s parlamentariska församling OSSESuppleant11 oktober 202222 maj 2023
Krigsdelegationen KDLedamot11 oktober 202228 september 2026
Utrikesutskottet UULedamot4 oktober 202211 september 2024
Riksdagens styrgrupp för det bilaterala demokratifrämjande samarbetet DEMSuppleant18 mars 202231 oktober 2022
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet UFöUSuppleant18 mars 202121 april 2021
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet UFöUDeputerad10 november 202015 december 2020
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet UFöUSuppleant26 mars 202013 september 2020
Försvarsutskottet FöUSuppleant20 mars 20203 september 2020
Finansutskottet FiUSuppleant20 mars 202026 september 2022
Civilutskottet CUSuppleant20 mars 202026 september 2022
Arbetsmarknadsutskottet AUSuppleant20 mars 202026 september 2022
Konstitutionsutskottet KUSuppleant18 mars 20203 september 2020
Utbildningsutskottet UbUSuppleant18 mars 202026 september 2022
Trafikutskottet TUSuppleant18 mars 202026 september 2022
Socialutskottet SoUSuppleant18 mars 202026 september 2022
Skatteutskottet SkUSuppleant18 mars 202026 september 2022
Socialförsäkringsutskottet SfUSuppleant18 mars 202026 september 2022
Näringsutskottet NUSuppleant18 mars 202026 september 2022
Miljö- och jordbruksutskottet MJUSuppleant18 mars 202026 september 2022
Kulturutskottet KrUSuppleant18 mars 202026 september 2022
Justitieutskottet JuUSuppleant18 mars 202026 september 2022
Riksdagens delegation till Europarådets parlamentariska församling ERLedamot1 november 201831 oktober 2022
EU-nämnden EUNSuppleant9 oktober 20184 oktober 2022
Utrikesnämnden UNSuppleant2 oktober 20182 december 2021
Utrikesutskottet UULedamot2 oktober 201826 september 2022
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet UFöUSuppleant15 maj 201814 juni 2018
EU-nämnden EUNSuppleant4 maj 20172 oktober 2018
Utrikesutskottet UULedamot27 september 201624 september 2018
Riksdagens delegation till Europarådets parlamentariska församling ERSuppleant5 april 201631 oktober 2018
Civilutskottet CUSuppleant14 oktober 201424 september 2018
Arbetsmarknadsutskottet AUSuppleant14 oktober 201424 september 2018

Personröster

  • valkretsen personen representerar
  • spärr för personval

Andel av partiets röster i valkretsen: 2022 Västra Götalands läns norra, vald, andel saknas, 0 röster.

Tabell
ValValkretsPartiPersonrösterAndelSpärrListplatsUtfall
2022Västra Götalands läns norraSD0saknas5 %saknasvald
Stapeln är personens personröster som andel av partiets röster i valkretsen. Den som når spärren blir personvald om partiet får mandat där. Kandidater kan stå i flera valkretsar; alla visas. Källa: Valmyndighetens kandidatdata. För 2010 till 2018 är kandidatnamnen gallrade och kan inte kopplas till ledamöter.

Närvaro och avvikelser

  • ja
  • nej
  • avstår
  • frånvarande
  • ej uttagen (pandemin)
  • inte i tjänst

Närvaro per riksmöte. 2018/19: röstade i 615 av 668 voteringar. 2019/20: röstade i 236 av 295 voteringar där personen var uttagen, 313 under pandemiöverenskommelsen utan att vara uttagen. 2020/21: röstade i 170 av 170 voteringar där personen var uttagen, 686 under pandemiöverenskommelsen utan att vara uttagen. 2021/22: röstade i 797 av 1 027 voteringar, 39 när personen inte var i tjänst. 2022/23: röstade i 381 av 563 voteringar. 2023/24: röstade i 440 av 490 voteringar, 99 när personen inte var i tjänst. 2024/25: röstade i 505 av 649 voteringar. 2025/26: röstade i 639 av 787 voteringar.

Tabell
Riksmötejanejavstårfrånvarandeej uttagen (pandemin)inte i tjänst
2018/192962111085300
2019/201078841593130
2020/2173534406860
2021/22453221123230039
2022/23252715818200
2023/24329644750099
2024/25369785814400
2025/266307214800
Stapelns höjd är riksmötets alla voteringar med ledamotsröster. Ej uttagen: under pandemiöverenskommelsen röstade bara 55 ledamöter och partierna valde vilka, så övriga står som frånvarande hos riksdagen utan att ha varit borta. Inte i tjänst: personen var ledig eller inte ledamot.

Tillgänglighet per riksmöte

RiksmöteVoteringarI tjänstRöstadeFrånvarandeEj uttagen (pandemin)Inte i tjänst
2018/19668668615 (92 %)5300
2019/20608608236 (80 %)593130
2020/21856856170 (100 %)06860
2021/221 0661 027797 (78 %)230039
2022/23563563381 (68 %)18200
2023/24589490440 (90 %)50099
2024/25649649505 (78 %)14400
2025/26787787639 (81 %)14800

Röstade: ja, nej eller avstår, med andelen av de voteringar personen kunde rösta i (i tjänst och uttagen). Riksdagen redovisar inte varför en ledamot är frånvarande eller ledig. Jämför med andra i partiet på Närvaro i riksdagen.

Perioder då personen inte kunde rösta

FrånTillVad
2020-03-182021-06-23Pandemiöverenskommelsen: bara 55 ledamöter röstade och partierna valde vilka. Personen var inte uttagen i 999 voteringar.
2021-10-202021-11-24Ledig. Ersättare: Christina Nilsson 2021-10-20 - 2021-11-24
2024-02-262024-03-26Ledig. Ersättare: Ulf Rexefjord 2024-02-26 - 2024-03-26

Ledigheter och ersättare ur riksdagens kammaruppdrag. Pandemiperioden är de voteringar där färre än 30 procent av ledamöterna röstade. Se Metod.

Röstade mot partiets majoritet

DatumBetänkandePunktRubrikEgen röstPartilinje
11 april 2024 2023/24:FöU4 4 Sanering och minskad miljöpåverkan ja avstår
16 juni 2022 2021/22:UbU26 2 In- och utpasseringskontroller ja avstår
6 april 2022 2021/22:UbU16 1 Läraryrket avstår ja

Partilinjen är majoriteten bland partiets närvarande ledamöter i voteringen, med partiet som stod i voteringsraden. Partilösa har ingen partilinje.

Aktivitet i kammaren

Anföranden 2026/27

0

28 dagar i tjänst, för kort för jämförelse

Interpellationer 2026/27

0

28 dagar i tjänst, för kort för jämförelse

Skriftliga frågor 2026/27

0

28 dagar i tjänst, för kort för jämförelse

Motioner, första namn 2026/27

0

28 dagar i tjänst, för kort för jämförelse

  • under 1
  • 1 till under 3
  • 3 till under 6
  • 6 till under 10
  • 10 eller fler
  • saknas / inte i tjänst

Ett fält per vecka, en rad per riksmöte från 2026/27 bakåt till 2018/19, mörkare ju fler anföranden, interpellationer och skriftliga frågor. Den lägre raden under är partiets median samma vecka. Talen per riksmöte står i tabellen.

Tabell
RiksmöteAnföranden, interpellationer och frågorVeckor med aktivitetFlest på en veckaPartiets veckomedian, högsta
2026/27000saknas
2025/261544390
2024/25642660
2023/2411134100
2022/23612290
2021/2217736130
2020/2131646241
2019/2014233170
2018/197419161
Veckorna räknas från måndagen i veckan med den 1 september. Statsråds anföranden i regeringens namn räknas inte. Antal säger inget om kvalitet.
  • Markus Wiechel

2026/27, 28 dagar i tjänst. Under 60 dagar jämförs inte med medianerna.

Tabell
MåttAntalPer år i tjänstSD medianKammarens median
Anföranden00ingen jämförelseingen jämförelse
Varav repliker00ingen jämförelseingen jämförelse
Interpellationer00ingen jämförelseingen jämförelse
Skriftliga frågor00ingen jämförelseingen jämförelse
Motioner, första namn00ingen jämförelseingen jämförelse
Motioner, medundertecknare00ingen jämförelseingen jämförelse
  • Markus Wiechel
  • SD median
  • kammarens median

2025/26, 365 dagar i tjänst. Stapeln är personens antal omräknat till ett helt år i tjänst, strecken partiets och kammarens median.

Tabell
MåttAntalPer år i tjänstSD medianKammarens median
Anföranden34341726
Varav repliker441010
Interpellationer9900
Skriftliga frågor11111100
Motioner, första namn13313337
Motioner, medundertecknare66311
  • Markus Wiechel
  • SD median
  • kammarens median

2024/25, 365 dagar i tjänst. Stapeln är personens antal omräknat till ett helt år i tjänst, strecken partiets och kammarens median.

Tabell
MåttAntalPer år i tjänstSD medianKammarens median
Anföranden15151324,1
Varav repliker44610
Interpellationer1100
Skriftliga frågor484800
Motioner, första namn10410466
Motioner, medundertecknare18189,511
  • Markus Wiechel
  • SD median
  • kammarens median

2023/24, 336 dagar i tjänst. Stapeln är personens antal omräknat till ett helt år i tjänst, strecken partiets och kammarens median.

Tabell
MåttAntalPer år i tjänstSD medianKammarens median
Anföranden4043,51725,9
Varav repliker2021,7610
Interpellationer11,100
Skriftliga frågor707600
Motioner, första namn98106,566
Motioner, medundertecknare12131010
  • Markus Wiechel
  • SD median
  • kammarens median

2022/23, 365 dagar i tjänst. Stapeln är personens antal omräknat till ett helt år i tjänst, strecken partiets och kammarens median.

Tabell
MåttAntalPer år i tjänstSD medianKammarens median
Anföranden37371723,8
Varav repliker2525812
Interpellationer0000
Skriftliga frågor242400
Motioner, första namn12212245
Motioner, medundertecknare151588,6
  • Markus Wiechel
  • SD median
  • kammarens median

2021/22, 329 dagar i tjänst. Stapeln är personens antal omräknat till ett helt år i tjänst, strecken partiets och kammarens median.

Tabell
MåttAntalPer år i tjänstSD medianKammarens median
Anföranden4145,51518
Varav repliker1213,346
Interpellationer66,70,50
Skriftliga frågor130144,261
Motioner, första namn158175,3108,3
Motioner, medundertecknare2123,320,517
  • Markus Wiechel
  • SD median
  • kammarens median

2020/21, 365 dagar i tjänst. Stapeln är personens antal omräknat till ett helt år i tjänst, strecken partiets och kammarens median.

Tabell
MåttAntalPer år i tjänstSD medianKammarens median
Anföranden99992221
Varav repliker484846
Interpellationer151520
Skriftliga frågor20220272
Motioner, första namn13813898
Motioner, medundertecknare28281916
  • Markus Wiechel
  • SD median
  • kammarens median

2019/20, 366 dagar i tjänst. Stapeln är personens antal omräknat till ett helt år i tjänst, strecken partiets och kammarens median.

Tabell
MåttAntalPer år i tjänstSD medianKammarens median
Anföranden3332,91414
Varav repliker2019,944
Interpellationer1100
Skriftliga frågor108107,731,7
Motioner, första namn125124,767
Motioner, medundertecknare2120,916,114
  • Markus Wiechel
  • SD median
  • kammarens median

2018/19, 365 dagar i tjänst. Stapeln är personens antal omräknat till ett helt år i tjänst, strecken partiets och kammarens median.

Tabell
MåttAntalPer år i tjänstSD medianKammarens median
Anföranden252510,716
Varav repliker181846,4
Interpellationer1100
Skriftliga frågor484800
Motioner, första namn1171176,46
Motioner, medundertecknare151513,912

Senaste interpellationer och frågor

DatumTypTitelUtskott
10 september 2026 skriftlig fråga Transnationellt förtryck Utrikesutskottet
7 september 2026 skriftlig fråga Skattemedel till Sipri Utrikesutskottet
3 september 2026 skriftlig fråga Avrättningarna i Iran Utrikesutskottet
2 september 2026 skriftlig fråga Politiska fångar i Venezuela Utrikesutskottet
2 september 2026 skriftlig fråga Svenskt bistånd till internationell organisation för konflikthantering Utrikesutskottet
27 augusti 2026 skriftlig fråga Synliggörande av diagnoser som restriktiv ätstörning Socialutskottet
24 augusti 2026 skriftlig fråga Skyddad yrkestitel för djursjukvårdare Utbildningsutskottet
24 augusti 2026 skriftlig fråga Rysk påverkansoperation Försvarsutskottet
24 augusti 2026 skriftlig fråga Forum för internationellt samarbete kring artificiell intelligens Utrikesutskottet
14 augusti 2026 skriftlig fråga Public services opartiskhet Kulturutskottet

Anföranden ur riksdagens anförandelista, interpellationer, frågor och motioner ur dokumentlistan. Per år i tjänst är antalet delat med dagarna som tjänstgörande ledamot eller ersättare under riksmötet, gånger 365. Utskottet för en fråga är det som hör till statsrådet den ställdes till. Jämför med alla ledamöter på Aktivitet i kammaren. Se Metod.

Biografi

Texten är ledamotens egna uppgifter till riksdagen, återgiven som hos källan.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 12–. Ledamot civilutskottet 13–14, socialförsäkringsutskottet 14–16 och utrikesutskottet 16–. Suppleant justitieutskottet 13–14, civilutskottet 14–18, 20–22, arbetsmarknadsutskottet 14–18, 20–22, EU-nämnden 15–22, socialförsäkringsutskottet 16–17, 20–22 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 13–14. Suppleant Utrikesnämnden 18–21. Suppleant Europarådets svenska delegation 16–18, ledamot 18–22 och ordförande 22–. Suppleant OSSE-delegationen 22–23 och ledamot 23–. Suppleant Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 22–. Ledamot krigsdelegationen 22–. Suppleant Styrgruppen för riksdagens bilaterala demokratifrämjande samarbete.

Kontakt

E-post
markus.wiechel@riksdagen.se

Källa: riksdagens öppna data, personlista, hämtad 17 okt. 2026 03:15. Foto: Sveriges riksdag. Platsnummer enligt källans ordningsnummer.