val2030.com

riksdagen / ledamöter / Serkan Köse

Porträtt av Serkan Köse

Serkan Köse

S Socialdemokraterna (S), tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Stockholms län
Född
1976
Kön
man
Titel
Pol. mag.
Kandiderar i nästa val
nej, enligt källan
Mandatperioder
2018 (plats 177Plats 177: bänkrad 7 av 11 räknat framifrån, plats 8 av 36 i raden.) 2022 (plats 143Plats 143: bänkrad 6 av 11 räknat framifrån, plats 4 av 30 i raden.)
Hos riksdagen
riksdagen.se

Kammaruppdrag

Serkan Köse hade senast plats 143Plats 143: bänkrad 6 av 11 räknat framifrån, plats 4 av 30 i raden. i plenisalen, som riksdagsledamot från 26 september 2022 till 28 september 2026. Ledamöterna sitter valkretsvis, och inom valkretsen (Stockholms län) får den som varit med flest riksmöten platsen först; vid lika går den äldre före. Håll muspekaren över, tryck på eller tabba till ett platsnummer för att se var i salen platsen ligger. Så fördelas platserna.

  • tjänstgörande
  • ledig

5 kammaruppdrag från 2014-10-03 till 2026-09-28. Varje uppdrag står i listan under figuren.

Tabell
FrånTillRollStatusPlatsErsätter
2014-10-032017-03-31Statsrådsersättaretjänstgörande ersättare247Magdalena Andersson
2017-04-012017-08-31Statsrådsersättareledig ersättare247
2017-09-012018-09-24Statsrådsersättaretjänstgörande ersättare247Magdalena Andersson
2018-09-242022-09-26Riksdagsledamottjänstgörande177
2022-09-262026-09-28Riksdagsledamottjänstgörande143

Uppdrag i riksdagen från 2018

OrganRollFrånTill
Nordiska rådets svenska delegation NRSuppleant15 oktober 202528 september 2026
Nordiska rådets svenska delegation NRSuppleant16 oktober 202415 oktober 2025
Nordiska rådets svenska delegation NRSuppleant19 oktober 202316 oktober 2024
Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen IPUVice ordförande18 april 202328 september 2026
Nordiska rådets svenska delegation NRSuppleant26 januari 202319 oktober 2023
Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen IPUVice ordförande10 november 202218 april 2023
Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen IPULedamot26 oktober 202210 november 2022
Nordiska rådets svenska delegation NRSuppleant11 oktober 202226 januari 2023
EU-nämnden EUNSuppleant4 oktober 202228 september 2026
Justitieutskottet JuUSuppleant4 oktober 202228 september 2026
Arbetsmarknadsutskottet AULedamot4 oktober 202228 september 2026
EU-nämnden EUNSuppleant18 mars 20204 oktober 2022
Utrikesutskottet UUSuppleant18 mars 20203 september 2020
Konstitutionsutskottet KUSuppleant18 mars 20203 september 2020
Försvarsutskottet FöUSuppleant18 mars 20203 september 2020
Utbildningsutskottet UbUSuppleant18 mars 202026 september 2022
Trafikutskottet TUSuppleant18 mars 202026 september 2022
Socialutskottet SoUSuppleant18 mars 202026 september 2022
Skatteutskottet SkUSuppleant18 mars 202026 september 2022
Socialförsäkringsutskottet SfUSuppleant18 mars 202026 september 2022
Näringsutskottet NUSuppleant18 mars 202026 september 2022
Miljö- och jordbruksutskottet MJUSuppleant18 mars 202026 september 2022
Kulturutskottet KrUSuppleant18 mars 202026 september 2022
Finansutskottet FiUSuppleant18 mars 202026 september 2022
Civilutskottet CUSuppleant18 mars 202026 september 2022
Arbetsmarknadsutskottet AULedamot8 februari 201926 september 2022
Arbetsmarknadsutskottet AUSuppleant2 oktober 20188 februari 2019
Justitieutskottet JuUSuppleant2 oktober 201826 september 2022
Socialförsäkringsutskottet SfUSuppleant8 maj 201724 september 2018
Utrikesutskottet UUSuppleant28 juni 201624 september 2018
Arbetsmarknadsutskottet AUSuppleant7 oktober 201424 september 2018

Personröster

  • valkretsen personen representerar
  • spärr för personval

Andel av partiets röster i valkretsen: 2022 Stockholms län, vald, 0,3 %, 746 röster.

Tabell
ValValkretsPartiPersonrösterAndelSpärrListplatsUtfall
2022Stockholms länS7460,33 %5 %6vald
Stapeln är personens personröster som andel av partiets röster i valkretsen. Den som når spärren blir personvald om partiet får mandat där. Kandidater kan stå i flera valkretsar; alla visas. Källa: Valmyndighetens kandidatdata. För 2010 till 2018 är kandidatnamnen gallrade och kan inte kopplas till ledamöter.

Närvaro och avvikelser

  • ja
  • nej
  • avstår
  • frånvarande
  • ej uttagen (pandemin)

Närvaro per riksmöte. 2018/19: röstade i 616 av 668 voteringar. 2019/20: röstade i 360 av 361 voteringar där personen var uttagen, 247 under pandemiöverenskommelsen utan att vara uttagen. 2020/21: röstade i 287 av 287 voteringar där personen var uttagen, 569 under pandemiöverenskommelsen utan att vara uttagen. 2021/22: röstade i 895 av 1 066 voteringar. 2022/23: röstade i 421 av 563 voteringar. 2023/24: röstade i 538 av 589 voteringar. 2024/25: röstade i 563 av 649 voteringar. 2025/26: röstade i 676 av 787 voteringar.

Tabell
Riksmötejanejavstårfrånvarandeej uttagen (pandemin)inte i tjänst
2018/195803335200
2019/2032733012470
2020/2125334005690
2021/22753138417100
2022/232461373814200
2023/24271193745100
2024/25277205818600
2025/263052858611100
Stapelns höjd är riksmötets alla voteringar med ledamotsröster. Ej uttagen: under pandemiöverenskommelsen röstade bara 55 ledamöter och partierna valde vilka, så övriga står som frånvarande hos riksdagen utan att ha varit borta. Inte i tjänst: personen var ledig eller inte ledamot.

Tillgänglighet per riksmöte

RiksmöteVoteringarI tjänstRöstadeFrånvarandeEj uttagen (pandemin)Inte i tjänst
2018/19668668616 (92 %)5200
2019/20608608360 (100 %)12470
2020/21856856287 (100 %)05690
2021/221 0661 066895 (84 %)17100
2022/23563563421 (75 %)14200
2023/24589589538 (91 %)5100
2024/25649649563 (87 %)8600
2025/26787787676 (86 %)11100

Röstade: ja, nej eller avstår, med andelen av de voteringar personen kunde rösta i (i tjänst och uttagen). Riksdagen redovisar inte varför en ledamot är frånvarande eller ledig. Jämför med andra i partiet på Närvaro i riksdagen.

Perioder då personen inte kunde rösta

FrånTillVad
2017-04-012017-08-31Ledig
2020-03-182021-06-23Pandemiöverenskommelsen: bara 55 ledamöter röstade och partierna valde vilka. Personen var inte uttagen i 816 voteringar.

Ledigheter och ersättare ur riksdagens kammaruppdrag. Pandemiperioden är de voteringar där färre än 30 procent av ledamöterna röstade. Se Metod.

Röstade mot partiets majoritet

DatumBetänkandePunktRubrikEgen röstPartilinje
5 november 2025 2025/26:NU7 4 Förbud mot brytning i alunskiffer avstår ja
11 april 2024 2023/24:FöU4 1 Organisation och förmåga nej avstår
31 maj 2023 2022/23:NU17 3 Övrigt om energipolitikens inriktning avstår ja
11 maj 2023 2022/23:KrU7 5 Reglering av politiska partiers lotterier avstår ja
17 december 2018 2018/19:KU1 1 Anslag m.m. inom utgiftsområde 1 ja avstår

Partilinjen är majoriteten bland partiets närvarande ledamöter i voteringen, med partiet som stod i voteringsraden. Partilösa har ingen partilinje.

Aktivitet i kammaren

Anföranden 2026/27

0

28 dagar i tjänst, för kort för jämförelse

Interpellationer 2026/27

0

28 dagar i tjänst, för kort för jämförelse

Skriftliga frågor 2026/27

0

28 dagar i tjänst, för kort för jämförelse

Motioner, första namn 2026/27

0

28 dagar i tjänst, för kort för jämförelse

  • under 1
  • 1 till under 3
  • 3 till under 6
  • 6 till under 10
  • 10 eller fler
  • saknas / inte i tjänst

Ett fält per vecka, en rad per riksmöte från 2026/27 bakåt till 2018/19, mörkare ju fler anföranden, interpellationer och skriftliga frågor. Den lägre raden under är partiets median samma vecka. Talen per riksmöte står i tabellen.

Tabell
RiksmöteAnföranden, interpellationer och frågorVeckor med aktivitetFlest på en veckaPartiets veckomedian, högsta
2026/27000saknas
2025/26244130
2024/2510727110
2023/2417534171
2022/236921120
2021/228430
2020/2116850
2019/2014750
2018/1914650
Veckorna räknas från måndagen i veckan med den 1 september. Statsråds anföranden i regeringens namn räknas inte. Antal säger inget om kvalitet.
  • Serkan Köse

2026/27, 28 dagar i tjänst. Under 60 dagar jämförs inte med medianerna.

Tabell
MåttAntalPer år i tjänstS medianKammarens median
Anföranden00ingen jämförelseingen jämförelse
Varav repliker00ingen jämförelseingen jämförelse
Interpellationer00ingen jämförelseingen jämförelse
Skriftliga frågor00ingen jämförelseingen jämförelse
Motioner, första namn00ingen jämförelseingen jämförelse
Motioner, medundertecknare00ingen jämförelseingen jämförelse
  • Serkan Köse
  • S median
  • kammarens median

2025/26, 365 dagar i tjänst. Stapeln är personens antal omräknat till ett helt år i tjänst, strecken partiets och kammarens median.

Tabell
MåttAntalPer år i tjänstS medianKammarens median
Anföranden21212326
Varav repliker1212610
Interpellationer3330
Skriftliga frågor0020
Motioner, första namn232367
Motioner, medundertecknare171719,911
  • Serkan Köse
  • S median
  • kammarens median

2024/25, 365 dagar i tjänst. Stapeln är personens antal omräknat till ett helt år i tjänst, strecken partiets och kammarens median.

Tabell
MåttAntalPer år i tjänstS medianKammarens median
Anföranden49492424,1
Varav repliker12124,310
Interpellationer141440
Skriftliga frågor444430
Motioner, första namn363666
Motioner, medundertecknare12121511
  • Serkan Köse
  • S median
  • kammarens median

2023/24, 366 dagar i tjänst. Stapeln är personens antal omräknat till ett helt år i tjänst, strecken partiets och kammarens median.

Tabell
MåttAntalPer år i tjänstS medianKammarens median
Anföranden110109,725,925,9
Varav repliker1414810
Interpellationer3029,940
Skriftliga frågor3534,930
Motioner, första namn16166,96
Motioner, medundertecknare14141410
  • Serkan Köse
  • S median
  • kammarens median

2022/23, 365 dagar i tjänst. Stapeln är personens antal omräknat till ett helt år i tjänst, strecken partiets och kammarens median.

Tabell
MåttAntalPer år i tjänstS medianKammarens median
Anföranden494920,423,8
Varav repliker18186,412
Interpellationer7720
Skriftliga frågor13133,20
Motioner, första namn555,45
Motioner, medundertecknare212111,28,6
  • Serkan Köse
  • S median
  • kammarens median

2021/22, 365 dagar i tjänst. Stapeln är personens antal omräknat till ett helt år i tjänst, strecken partiets och kammarens median.

Tabell
MåttAntalPer år i tjänstS medianKammarens median
Anföranden889,518
Varav repliker4446
Interpellationer0000
Skriftliga frågor0001
Motioner, första namn141458,3
Motioner, medundertecknare77717
  • Serkan Köse
  • S median
  • kammarens median

2020/21, 365 dagar i tjänst. Stapeln är personens antal omräknat till ett helt år i tjänst, strecken partiets och kammarens median.

Tabell
MåttAntalPer år i tjänstS medianKammarens median
Anföranden1414921
Varav repliker4446
Interpellationer0000
Skriftliga frågor2202
Motioner, första namn7768
Motioner, medundertecknare14141016
  • Serkan Köse
  • S median
  • kammarens median

2019/20, 366 dagar i tjänst. Stapeln är personens antal omräknat till ett helt år i tjänst, strecken partiets och kammarens median.

Tabell
MåttAntalPer år i tjänstS medianKammarens median
Anföranden1414814
Varav repliker662,24
Interpellationer0000
Skriftliga frågor0001,7
Motioner, första namn9957
Motioner, medundertecknare1414914
  • Serkan Köse
  • S median
  • kammarens median

2018/19, 365 dagar i tjänst. Stapeln är personens antal omräknat till ett helt år i tjänst, strecken partiets och kammarens median.

Tabell
MåttAntalPer år i tjänstS medianKammarens median
Anföranden131310,716
Varav repliker664,36,4
Interpellationer0000
Skriftliga frågor1100
Motioner, första namn6646
Motioner, medundertecknare10106,512

Senaste interpellationer och frågor

DatumTypTitelUtskott
11 september 2025 interpellation Arbetslösheten i Sverige Arbetsmarknadsutskottet
11 september 2025 interpellation Åtgärder mot ungdomsarbetslösheten Arbetsmarknadsutskottet
11 september 2025 interpellation Arbetslösheten bland personer med funktionsnedsättning Arbetsmarknadsutskottet
25 augusti 2025 skriftlig fråga Stärkt barnrättsperspektiv i nordiskt krisarbete Utrikesutskottet
25 augusti 2025 interpellation En halv miljon arbetslösa Arbetsmarknadsutskottet
25 augusti 2025 interpellation Arbetslösheten bland personer med funktionsnedsättning Arbetsmarknadsutskottet
25 augusti 2025 interpellation Ungdomsarbetslösheten Arbetsmarknadsutskottet
16 april 2025 skriftlig fråga Utbildningsklyftor bland unga Utbildningsutskottet
16 april 2025 skriftlig fråga Åtgärder mot ökande psykisk ohälsa och självskadebeteende bland unga Socialutskottet
16 april 2025 skriftlig fråga Ungas etablering på arbetsmarknaden Arbetsmarknadsutskottet

Anföranden ur riksdagens anförandelista, interpellationer, frågor och motioner ur dokumentlistan. Per år i tjänst är antalet delat med dagarna som tjänstgörande ledamot eller ersättare under riksmötet, gånger 365. Utskottet för en fråga är det som hör till statsrådet den ställdes till. Jämför med alla ledamöter på Aktivitet i kammaren. Se Metod.

Biografi

Texten är ledamotens egna uppgifter till riksdagen, återgiven som hos källan.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 14– (statsrådsersättare 141003–180924). Ledamot arbetsmarknadsutskottet 19–. Suppleant utrikesutskottet 14–18, socialförsäkringsutskottet 14–18, arbetsmarknadsutskottet 14–19, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 16, justitieutskottet 18– och EU-nämnden 22–. Vice ordförande riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen 22–. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 22–.

Kontakt

E-post
serkan.kose@riksdagen.se

Källa: riksdagens öppna data, personlista, hämtad 17 okt. 2026 03:15. Foto: Sveriges riksdag. Platsnummer enligt källans ordningsnummer.