val2030.com

riksdagen / ledamöter / Elin Söderberg

Porträtt av Elin Söderberg

Elin Söderberg

MP Miljöpartiet de gröna (MP), tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Västerbottens län
Född
1984
Kön
kvinna
Mandatperioder
2022 (plats 349Plats 349: bänkrad 11 av 11 räknat framifrån, plats 36 av 36 i raden.)
Hos riksdagen
riksdagen.se

Kammaruppdrag

Elin Söderberg hade senast plats 349Plats 349: bänkrad 11 av 11 räknat framifrån, plats 36 av 36 i raden. i plenisalen, som riksdagsledamot från 26 september 2022 till 2 december 2024. Ledamöterna sitter valkretsvis, och inom valkretsen (Västerbottens län) får den som varit med flest riksmöten platsen först; vid lika går den äldre före. Håll muspekaren över, tryck på eller tabba till ett platsnummer för att se var i salen platsen ligger. Så fördelas platserna.

  • tjänstgörande

Ett kammaruppdrag från 2022-09-26 till 2024-12-02. Varje uppdrag står i listan under figuren.

Tabell
FrånTillRollStatusPlatsErsätter
2022-09-262024-12-02Riksdagsledamottjänstgörande349

Uppdrag i riksdagen från 2018

OrganRollFrånTill
Trafikutskottet TUSuppleant1 januari 20242 december 2024
EU-nämnden EUNSuppleant12 oktober 20222 december 2024
Miljö- och jordbruksutskottet MJUSuppleant12 oktober 20222 december 2024
Finansutskottet FiUSuppleant12 oktober 202225 januari 2024
Skatteutskottet SkUSuppleant12 oktober 20222 december 2024
Näringsutskottet NULedamot4 oktober 20222 december 2024

Personröster

  • valkretsen personen representerar
  • annan valkrets samma val
  • spärr för personval

Andel av partiets röster i valkretsen: 2022 Västerbottens län, personvald, 9,1 %, 874 röster; 2022 Norrbottens län (annan valkrets), 1,0 %, 58 röster; 2022 Jämtlands län (annan valkrets), 1,3 %, 55 röster; 2022 Västernorrlands län (annan valkrets), 0,9 %, 47 röster; 2022 Göteborgs kommun (annan valkrets), 0,0 %, 7 röster; 2022 Uppsala län (annan valkrets), 0,0 %, 6 röster; 2022 Stockholms län (annan valkrets), 0,0 %, 4 röster; 2022 Östergötlands län (annan valkrets), 0,0 %, 3 röster; 2022 Gävleborgs län (annan valkrets), 0,0 %, 2 röster; 2022 Blekinge län (annan valkrets), 0,0 %, 1 röster; 2022 Kalmar län (annan valkrets), 0,0 %, 1 röster; 2022 Skåne läns södra (annan valkrets), 0,0 %, 1 röster; 2022 Stockholms kommun (annan valkrets), 0,0 %, 1 röster; 2022 Västra Götalands läns västra (annan valkrets), 0,0 %, 1 röster; 2022 Örebro län (annan valkrets), 0,0 %, 1 röster.

Tabell
ValValkretsPartiPersonrösterAndelSpärrListplatsUtfall
2022Västerbottens länMP8749,05 %5 %1personvald
2022Norrbottens län (annan valkrets)MP581,04 %5 %7ej vald här
2022Jämtlands län (annan valkrets)MP551,29 %5 %7ej vald här
2022Västernorrlands län (annan valkrets)MP470,86 %5 %6ej vald här
2022Göteborgs kommun (annan valkrets)MP70,03 %5 %saknasej vald här
2022Uppsala län (annan valkrets)MP60,04 %5 %saknasej vald här
2022Stockholms län (annan valkrets)MP40,01 %5 %saknasej vald här
2022Östergötlands län (annan valkrets)MP30,02 %5 %saknasej vald här
2022Gävleborgs län (annan valkrets)MP20,03 %5 %saknasej vald här
2022Blekinge län (annan valkrets)MP10,03 %5 %saknasej vald här
2022Kalmar län (annan valkrets)MP10,02 %5 %saknasej vald här
2022Skåne läns södra (annan valkrets)MP10,01 %5 %saknasej vald här
2022Stockholms kommun (annan valkrets)MP10,00 %5 %saknasej vald här
2022Västra Götalands läns västra (annan valkrets)MP10,01 %5 %saknasej vald här
2022Örebro län (annan valkrets)MP10,01 %5 %saknasej vald här
Stapeln är personens personröster som andel av partiets röster i valkretsen. Den som når spärren blir personvald om partiet får mandat där. Kandidater kan stå i flera valkretsar; alla visas. Källa: Valmyndighetens kandidatdata. För 2010 till 2018 är kandidatnamnen gallrade och kan inte kopplas till ledamöter.

Närvaro och avvikelser

  • ja
  • nej
  • avstår
  • frånvarande
  • inte i tjänst

Närvaro per riksmöte. 2022/23: röstade i 450 av 563 voteringar. 2023/24: röstade i 510 av 589 voteringar. 2024/25: röstade i 21 av 45 voteringar, 604 när personen inte var i tjänst.

Tabell
Riksmötejanejavstårfrånvarandeej uttagen (pandemin)inte i tjänst
2022/232151459011300
2023/241851891367900
2024/254116240604
Stapelns höjd är riksmötets alla voteringar med ledamotsröster. Ej uttagen: under pandemiöverenskommelsen röstade bara 55 ledamöter och partierna valde vilka, så övriga står som frånvarande hos riksdagen utan att ha varit borta. Inte i tjänst: personen var ledig eller inte ledamot.

Tillgänglighet per riksmöte

RiksmöteVoteringarI tjänstRöstadeFrånvarandeEj uttagen (pandemin)Inte i tjänst
2022/23563563450 (80 %)11300
2023/24589589510 (87 %)7900
2024/256494521 (47 %)240604

Röstade: ja, nej eller avstår, med andelen av de voteringar personen kunde rösta i (i tjänst och uttagen). Riksdagen redovisar inte varför en ledamot är frånvarande eller ledig. Jämför med andra i partiet på Närvaro i riksdagen.

Röstade mot partiets majoritet

DatumBetänkandePunktRubrikEgen röstPartilinje
16 november 2022 2022/23:KU4 1 Vilande förslag nej ja

Partilinjen är majoriteten bland partiets närvarande ledamöter i voteringen, med partiet som stod i voteringsraden. Partilösa har ingen partilinje.

Aktivitet i kammaren

Anföranden 2024/25

19

74,6 per år i tjänst; heldraget streck är MP:s median 54, streckat är kammarens median 24,1

Interpellationer 2024/25

4

15,7 per år i tjänst; heldraget streck är MP:s median 1,9, streckat är kammarens median 0

Skriftliga frågor 2024/25

2

7,8 per år i tjänst; heldraget streck är MP:s median 4,5, streckat är kammarens median 0

Motioner, första namn 2024/25

15

58,9 per år i tjänst; heldraget streck är MP:s median 9,5, streckat är kammarens median 6

  • under 1
  • 1 till under 3
  • 3 till under 6
  • 6 till under 10
  • 10 eller fler

Tjänstgjorde 93 dagar av riksmötet 2024/25. Ett fält per vecka, en rad per riksmöte från 2024/25 bakåt till 2022/23, mörkare ju fler anföranden, interpellationer och skriftliga frågor. Den lägre raden under är partiets median samma vecka. Talen per riksmöte står i tabellen.

Tabell
RiksmöteAnföranden, interpellationer och frågorVeckor med aktivitetFlest på en veckaPartiets veckomedian, högsta
2024/25256112,5
2023/2415124244
2022/239918202
Veckorna räknas från måndagen i veckan med den 1 september. Statsråds anföranden i regeringens namn räknas inte. Antal säger inget om kvalitet.
  • Elin Söderberg
  • MP median
  • kammarens median

2024/25, 93 dagar i tjänst. Stapeln är personens antal omräknat till ett helt år i tjänst, strecken partiets och kammarens median.

Tabell
MåttAntalPer år i tjänstMP medianKammarens median
Anföranden1974,65424,1
Varav repliker1039,22610
Interpellationer415,71,90
Skriftliga frågor27,84,50
Motioner, första namn1558,99,56
Motioner, medundertecknare41160,961,111
  • Elin Söderberg
  • MP median
  • kammarens median

2023/24, 366 dagar i tjänst. Stapeln är personens antal omräknat till ett helt år i tjänst, strecken partiets och kammarens median.

Tabell
MåttAntalPer år i tjänstMP medianKammarens median
Anföranden133132,656,825,9
Varav repliker8483,829,910
Interpellationer8820
Skriftliga frågor101020
Motioner, första namn1111116
Motioner, medundertecknare5958,847,910
  • Elin Söderberg
  • MP median
  • kammarens median

2022/23, 340 dagar i tjänst. Stapeln är personens antal omräknat till ett helt år i tjänst, strecken partiets och kammarens median.

Tabell
MåttAntalPer år i tjänstMP medianKammarens median
Anföranden9197,75223,8
Varav repliker5053,716,112
Interpellationer77,510
Skriftliga frågor11,120
Motioner, första namn44,37,15
Motioner, medundertecknare2324,7268,6

Senaste interpellationer och frågor

DatumTypTitelUtskott
5 november 2024 skriftlig fråga Mänskliga rättigheter i Gaza Utrikesutskottet
5 november 2024 interpellation Näringslivets gröna investeringar Näringsutskottet
29 oktober 2024 interpellation Internationella klimatförhandlingar och nationell klimatpolitik Miljö- och jordbruksutskottet
23 oktober 2024 interpellation Ökade utsläpp och uttalanden om statsrådets avgång Miljö- och jordbruksutskottet
12 september 2024 skriftlig fråga Rätt till medel ur EU:s sociala klimatfond Miljö- och jordbruksutskottet
11 september 2024 interpellation Klimatmål i överenskommelser Miljö- och jordbruksutskottet
7 juni 2024 skriftlig fråga Regeringens påverkan på oljeindustrins ekonomi Finansutskottet
7 juni 2024 skriftlig fråga Regeringens relation till oljeindustrin Konstitutionsutskottet
7 juni 2024 skriftlig fråga Regeringens påverkan på förbrukning av olja samt effekter för oljeindustrin Miljö- och jordbruksutskottet
7 juni 2024 skriftlig fråga Justitieministerns kopplingar till oljeindustrin Justitieutskottet

Anföranden ur riksdagens anförandelista, interpellationer, frågor och motioner ur dokumentlistan. Per år i tjänst är antalet delat med dagarna som tjänstgörande ledamot eller ersättare under riksmötet, gånger 365. Utskottet för en fråga är det som hör till statsrådet den ställdes till. Jämför med alla ledamöter på Aktivitet i kammaren. Se Metod.

Biografi

Texten är ledamotens egna uppgifter till riksdagen, återgiven som hos källan.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 22–. Ledamot näringsutskottet 22–. Suppleant EU-nämnden 22–, finansutskottet 22–24, miljö- och jordbruksutskottet 22–, skatteutskottet 22– och trafikutskottet 24–.

Källa: riksdagens öppna data, personlista, hämtad 17 okt. 2026 03:15. Foto: Sveriges riksdag. Platsnummer enligt källans ordningsnummer.