val2030.com

skolval / Aneby

Skolvalet i Aneby

Jönköpings län. preliminärt resultat 2026

1 skola i Aneby deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018, 2022 och 2026 i kommunen.

Eleverna jämfört med väljarna

  • Stapel: eleverna på 1 deltagande skola
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026

Jämfört med väljarna i Aneby fick M 14 och V 7 procentenheter mer, och S 15 och KD 10 procentenheter mindre bland eleverna.

Tabell
PartiElevernaVäljarna
V11,6 %4,2 %
S7,0 %22,2 %
MP6,0 %3,0 %
C8,4 %8,8 %
L1,4 %4,5 %
KD3,7 %13,2 %
M31,6 %18,1 %
SD21,9 %23,9 %
ÖVR8,4 %2,1 %
Källor: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt); Valmyndigheten, riksdagsvalet 2026.

Över tid

  • Eleverna
  • Väljarna i Aneby

Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Aneby i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.

Tabell
PartiEleverna 2018Väljarna 2018Eleverna 2022Väljarna 2022Eleverna 2026Väljarna 2026
V1,3 %4,0 %6,6 %2,7 %11,6 %4,2 %
S19,0 %23,9 %7,7 %25,0 %7,0 %22,2 %
MP7,8 %2,3 %4,4 %2,7 %6,0 %3,0 %
C10,5 %12,8 %12,7 %9,3 %8,4 %8,8 %
L3,3 %3,4 %3,3 %3,4 %1,4 %4,5 %
KD5,9 %14,5 %13,3 %11,4 %3,7 %13,2 %
M20,9 %16,2 %21,0 %16,8 %31,6 %18,1 %
SD29,4 %21,1 %28,2 %26,9 %21,9 %23,9 %
ÖVR2,0 %1,7 %2,8 %1,7 %8,4 %2,1 %
  • Stapel: eleverna
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet

Förändringen i procentenheter 2022 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Aneby (streck).

Tabell
PartiSkolvalet 2022 till 2026Riksdagsvalet 2022 till 2026
V+5,0+1,5
S−0,7−2,8
MP+1,6+0,3
C−4,3−0,5
L−1,9+1,1
KD−9,6+1,8
M+10,6+1,3
SD−6,3−3,0
Procentenheter; axeln är klippt vid 20. Meningen om samma håll visas bara när sambandet i riket mellan skolvalet ett val tidigare och riksdagsvalet (se skolvalssidan) är minst 0,3 för partiet och båda förändringarna är minst 2 procentenheter åt samma håll.

Skolorna

SkolaSkolformÅrRöstandeVSMPCLKDMSD
Furulidskolanhögstadium202622411,6 %7,0 %6,0 %8,4 %1,4 %3,7 %31,6 %21,9 %

Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.