val2030.com

skolval / Åsele

Skolvalet i Åsele

Västerbottens län. preliminärt resultat 2026

1 skola i Åsele deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018, 2022 och 2026 i kommunen.

Eleverna jämfört med väljarna

  • Stapel: eleverna på 1 deltagande skola
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026

Jämfört med väljarna i Åsele fick SD 29 och M 13 procentenheter mer, och S 29 och KD 7 procentenheter mindre bland eleverna.

Tabell
PartiElevernaVäljarna
V6,1 %5,3 %
S4,1 %32,7 %
MP2,0 %2,3 %
C8,2 %8,3 %
L0,0 %4,6 %
KD2,0 %8,7 %
M26,5 %13,3 %
SD51,0 %22,2 %
ÖVR0,0 %2,6 %
Källor: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt); Valmyndigheten, riksdagsvalet 2026.

Över tid

  • Eleverna
  • Väljarna i Åsele

Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Åsele i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.

Tabell
PartiEleverna 2018Väljarna 2018Eleverna 2022Väljarna 2022Eleverna 2026Väljarna 2026
V4,3 %8,6 %1,6 %5,4 %6,1 %5,3 %
S29,0 %40,3 %12,7 %37,7 %4,1 %32,7 %
MP4,3 %1,1 %1,6 %1,7 %2,0 %2,3 %
C14,5 %16,7 %11,1 %10,0 %8,2 %8,3 %
L4,3 %2,7 %0,0 %3,2 %0,0 %4,6 %
KD2,9 %4,8 %11,1 %5,3 %2,0 %8,7 %
M11,6 %8,7 %9,5 %12,9 %26,5 %13,3 %
SD21,7 %15,5 %50,8 %22,4 %51,0 %22,2 %
ÖVR7,2 %1,7 %1,6 %1,3 %0,0 %2,6 %
  • Stapel: eleverna
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet

Förändringen i procentenheter 2022 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Åsele (streck).

Tabell
PartiSkolvalet 2022 till 2026Riksdagsvalet 2022 till 2026
V+4,5−0,1
S−8,6−5,0
MP+0,4+0,6
C−2,9−1,7
L0,0+1,4
KD−9,1+3,4
M+17,0+0,4
SD+0,2−0,2
Procentenheter; axeln är klippt vid 20. Meningen om samma håll visas bara när sambandet i riket mellan skolvalet ett val tidigare och riksdagsvalet (se skolvalssidan) är minst 0,3 för partiet och båda förändringarna är minst 2 procentenheter åt samma håll.

Skolorna

SkolaSkolformÅrRöstandeVSMPCLKDMSD
Åsele Centralskolahögstadium2026546,1 %4,1 %2,0 %8,2 %0,0 %2,0 %26,5 %51,0 %

Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.