skolval / Bromölla
Skolvalet i Bromölla
Skåne län. preliminärt resultat 2026
1 skola i Bromölla deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018, 2022 och 2026 i kommunen.
Eleverna jämfört med väljarna
- Stapel: eleverna på 1 deltagande skola
- Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026
Jämfört med väljarna i Bromölla fick M 15 och V 12 procentenheter mer, och S 13 och SD 5 procentenheter mindre bland eleverna.
Tabell
| Parti | Eleverna | Väljarna |
|---|---|---|
| V | 17,3 % | 5,3 % |
| S | 12,0 % | 24,9 % |
| MP | 1,0 % | 2,1 % |
| C | 1,6 % | 2,7 % |
| L | 1,0 % | 4,2 % |
| KD | 1,6 % | 6,1 % |
| M | 33,0 % | 18,1 % |
| SD | 29,8 % | 34,7 % |
| ÖVR | 2,6 % | 1,9 % |
Över tid
- Eleverna
- Väljarna i Bromölla
Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Bromölla i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.
Tabell
| Parti | Eleverna 2018 | Väljarna 2018 | Eleverna 2022 | Väljarna 2022 | Eleverna 2026 | Väljarna 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| V | 2,8 % | 3,4 % | 8,0 % | 3,3 % | 17,3 % | 5,3 % |
| S | 23,4 % | 31,0 % | 12,0 % | 28,3 % | 12,0 % | 24,9 % |
| MP | 8,5 % | 1,6 % | 3,7 % | 1,8 % | 1,0 % | 2,1 % |
| C | 8,3 % | 3,3 % | 4,3 % | 2,4 % | 1,6 % | 2,7 % |
| L | 3,7 % | 3,5 % | 2,3 % | 2,7 % | 1,0 % | 4,2 % |
| KD | 2,8 % | 4,6 % | 16,7 % | 5,2 % | 1,6 % | 6,1 % |
| M | 16,0 % | 13,4 % | 20,1 % | 16,1 % | 33,0 % | 18,1 % |
| SD | 30,2 % | 38,2 % | 30,8 % | 39,1 % | 29,8 % | 34,7 % |
| ÖVR | 4,3 % | 1,0 % | 2,0 % | 1,1 % | 2,6 % | 1,9 % |
- Stapel: eleverna
- Streck: väljarna i riksdagsvalet
Förändringen i procentenheter 2022 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Bromölla (streck). Skolvalet och riksdagsvalet 2022 till 2026 pekade åt samma håll i Bromölla för V.
Tabell
| Parti | Skolvalet 2022 till 2026 | Riksdagsvalet 2022 till 2026 |
|---|---|---|
| V | +9,3 | +2,0 |
| S | 0,0 | −3,4 |
| MP | −2,7 | +0,3 |
| C | −2,7 | +0,3 |
| L | −1,3 | +1,5 |
| KD | −15,1 | +0,9 |
| M | +12,9 | +2,0 |
| SD | −1,0 | −4,4 |
Skolorna
| Skola | Skolform | År | Röstande | V | S | MP | C | L | KD | M | SD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dalaskolan södra | högstadium | 2022 | 102 | 6,5 % | 10,9 % | 2,2 % | 7,6 % | 4,3 % | 14,1 % | 27,2 % | 26,1 % |
| Humleskolan | högstadium | 2026 | 196 | 17,3 % | 12,0 % | 1,0 % | 1,6 % | 1,0 % | 1,6 % | 33,0 % | 29,8 % |
Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.