val2030.com

skolval / Burlöv

Skolvalet i Burlöv

Skåne län. preliminärt resultat 2026

3 skolor i Burlöv deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018, 2022 och 2026 i kommunen.

Eleverna jämfört med väljarna

  • Stapel: eleverna på 3 deltagande skolor
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026

Jämfört med väljarna i Burlöv fick M 7 och V 6 procentenheter mer, och SD 11 och KD 3 procentenheter mindre bland eleverna.

Tabell
PartiElevernaVäljarna
V18,4 %12,8 %
S35,0 %33,6 %
MP4,9 %4,5 %
C5,3 %4,7 %
L1,1 %4,0 %
KD0,4 %3,4 %
M23,1 %16,1 %
SD8,5 %19,6 %
ÖVR3,2 %1,2 %
Källor: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt); Valmyndigheten, riksdagsvalet 2026.

Över tid

  • Eleverna
  • Väljarna i Burlöv

Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Burlöv i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.

Tabell
PartiEleverna 2018Väljarna 2018Eleverna 2022Väljarna 2022Eleverna 2026Väljarna 2026
V5,5 %6,2 %8,8 %7,2 %18,4 %12,8 %
S44,3 %32,4 %16,0 %32,6 %35,0 %33,6 %
MP10,0 %3,4 %5,2 %3,8 %4,9 %4,5 %
C8,2 %5,0 %4,8 %4,9 %5,3 %4,7 %
L4,7 %4,7 %2,0 %3,6 %1,1 %4,0 %
KD2,7 %3,5 %6,5 %3,3 %0,4 %3,4 %
M12,2 %19,4 %26,2 %17,6 %23,1 %16,1 %
SD11,7 %23,9 %26,5 %24,2 %8,5 %19,6 %
ÖVR0,7 %1,4 %4,0 %2,7 %3,2 %1,2 %
  • Stapel: eleverna
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet

Förändringen i procentenheter 2022 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Burlöv (streck). Skolvalet och riksdagsvalet 2022 till 2026 pekade åt samma håll i Burlöv för V.

Tabell
PartiSkolvalet 2022 till 2026Riksdagsvalet 2022 till 2026
V+9,6+5,6
S+19,0+1,0
MP−0,3+0,7
C+0,5−0,2
L−0,9+0,4
KD−6,1+0,1
M−3,1−1,5
SD−18,0−4,6
Procentenheter; axeln är klippt vid 20. Meningen om samma håll visas bara när sambandet i riket mellan skolvalet ett val tidigare och riksdagsvalet (se skolvalssidan) är minst 0,3 för partiet och båda förändringarna är minst 2 procentenheter åt samma håll.

Skolorna

SkolaSkolformÅrRöstandeVSMPCLKDMSD
Dalslundskolan 7-9högstadium20262289,3 %28,3 %7,8 %8,3 %0,5 %1,0 %32,2 %7,3 %
Gymnasieenhetengymnasium2018405,4 %70,3 %5,4 %2,7 %2,7 %0,0 %5,4 %2,7 %
Gymnasieutbildningen i Burlövgymnasium20263047,8 %17,4 %4,3 %0,0 %0,0 %0,0 %4,3 %26,1 %
Vårboskolanhögstadium202625423,3 %42,5 %2,5 %3,3 %1,7 %0,0 %17,1 %7,9 %

Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.