val2030.com

skolval / Flen

Skolvalet i Flen

Södermanlands län. preliminärt resultat 2026

3 skolor i Flen deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018, 2022 och 2026 i kommunen.

Eleverna jämfört med väljarna

  • Stapel: eleverna på 3 deltagande skolor
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026

Jämfört med väljarna i Flen fick V 8 och M 8 procentenheter mer, och SD 7 och S 5 procentenheter mindre bland eleverna.

Tabell
PartiElevernaVäljarna
V16,9 %8,7 %
S25,2 %29,9 %
MP7,6 %5,4 %
C4,1 %5,8 %
L1,3 %4,6 %
KD2,5 %6,6 %
M23,9 %16,3 %
SD14,3 %21,3 %
ÖVR4,1 %1,5 %
Källor: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt); Valmyndigheten, riksdagsvalet 2026.

Över tid

  • Eleverna
  • Väljarna i Flen

Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Flen i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.

Tabell
PartiEleverna 2018Väljarna 2018Eleverna 2022Väljarna 2022Eleverna 2026Väljarna 2026
V9,2 %6,9 %14,7 %5,1 %16,9 %8,7 %
S34,1 %33,0 %33,6 %34,8 %25,2 %29,9 %
MP7,3 %3,5 %7,7 %4,1 %7,6 %5,4 %
C6,1 %8,3 %10,5 %6,3 %4,1 %5,8 %
L2,7 %3,2 %0,7 %3,1 %1,3 %4,6 %
KD4,2 %5,6 %11,9 %5,1 %2,5 %6,6 %
M11,9 %16,9 %14,7 %15,3 %23,9 %16,3 %
SD23,4 %21,2 %5,6 %24,9 %14,3 %21,3 %
ÖVR1,1 %1,4 %0,7 %1,3 %4,1 %1,5 %
  • Stapel: eleverna
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet

Förändringen i procentenheter 2022 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Flen (streck). Skolvalet och riksdagsvalet 2022 till 2026 pekade åt samma håll i Flen för V.

Tabell
PartiSkolvalet 2022 till 2026Riksdagsvalet 2022 till 2026
V+2,2+3,6
S−8,4−4,9
MP−0,1+1,3
C−6,4−0,5
L+0,6+1,5
KD−9,4+1,5
M+9,2+1,0
SD+8,7−3,6
Procentenheter; axeln är klippt vid 20. Meningen om samma håll visas bara när sambandet i riket mellan skolvalet ett val tidigare och riksdagsvalet (se skolvalssidan) är minst 0,3 för partiet och båda förändringarna är minst 2 procentenheter åt samma håll.

Skolorna

SkolaSkolformÅrRöstandeVSMPCLKDMSD
Europaskolan Malmahögstadium20181483,7 %9,6 %8,1 %8,1 %2,2 %5,9 %21,3 %39,7 %
Flens Kristna Skolahögstadium201817
Malmaskolanhögstadium202613710,2 %19,5 %12,7 %3,4 %0,8 %2,5 %29,7 %16,9 %
Prins Wilhelms gymnasiumhögstadium och gymnasium202212217,6 %37,0 %7,6 %10,1 %0,8 %12,6 %10,9 %3,4 %
Stenhammarskolanhögstadium202618424,1 %31,9 %5,4 %3,6 %0,0 %0,0 %16,9 %13,3 %
Ålidenskolanhögstadium2026333,3 %10,0 %0,0 %10,0 %10,0 %16,7 %40,0 %10,0 %

Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.