val2030.com

skolval / Gnesta

Skolvalet i Gnesta

Södermanlands län. preliminärt resultat 2026

1 skola i Gnesta deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018 och 2026 i kommunen.

Eleverna jämfört med väljarna

  • Stapel: eleverna på 1 deltagande skola
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026

Jämfört med väljarna i Gnesta fick M 15 och V 6 procentenheter mer, och S 7 och KD 4 procentenheter mindre bland eleverna.

Tabell
PartiElevernaVäljarna
V13,6 %7,3 %
S19,0 %25,9 %
MP6,5 %9,5 %
C3,2 %6,9 %
L1,1 %4,1 %
KD1,4 %5,4 %
M34,1 %19,6 %
SD19,4 %19,1 %
ÖVR1,8 %2,2 %
Källor: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt); Valmyndigheten, riksdagsvalet 2026.

Över tid

  • Eleverna
  • Väljarna i Gnesta

Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Gnesta i riksdagsvalet (grått) 2018 och 2026.

Tabell
PartiEleverna 2018Väljarna 2018Eleverna 2026Väljarna 2026
V5,9 %8,3 %13,6 %7,3 %
S20,6 %25,8 %19,0 %25,9 %
MP41,2 %5,4 %6,5 %9,5 %
C20,6 %10,7 %3,2 %6,9 %
L2,9 %3,5 %1,1 %4,1 %
KD0,0 %5,1 %1,4 %5,4 %
M2,9 %20,2 %34,1 %19,6 %
SD0,0 %18,8 %19,4 %19,1 %
ÖVR5,9 %2,3 %1,8 %2,2 %
  • Stapel: eleverna
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet

Förändringen i procentenheter 2018 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Gnesta (streck).

Tabell
PartiSkolvalet 2018 till 2026Riksdagsvalet 2018 till 2026
V+7,7−1,0
S−1,6+0,1
MP−34,7+4,1
C−17,4−3,8
L−1,8+0,6
KD+1,4+0,3
M+31,2−0,6
SD+19,4+0,3
Procentenheter; axeln är klippt vid 20. Meningen om samma håll visas bara när sambandet i riket mellan skolvalet ett val tidigare och riksdagsvalet (se skolvalssidan) är minst 0,3 för partiet och båda förändringarna är minst 2 procentenheter åt samma håll.

Skolorna

SkolaSkolformÅrRöstandeVSMPCLKDMSD
Frejaskolanhögstadium202630013,6 %19,0 %6,5 %3,2 %1,1 %1,4 %34,1 %19,4 %
Gnesta Waldorfskolahögstadium2018355,9 %20,6 %41,2 %20,6 %2,9 %0,0 %2,9 %0,0 %

Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.