val2030.com

skolval / Gnosjö

Skolvalet i Gnosjö

Jönköpings län. preliminärt resultat 2026

3 skolor i Gnosjö deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018, 2022 och 2026 i kommunen.

Eleverna jämfört med väljarna

  • Stapel: eleverna på 3 deltagande skolor
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026

Jämfört med väljarna i Gnosjö fick M 13 och V 9 procentenheter mer, och KD 12 och S 7 procentenheter mindre bland eleverna.

Tabell
PartiElevernaVäljarna
V13,0 %4,4 %
S16,2 %23,2 %
MP3,2 %2,2 %
C4,1 %6,3 %
L0,9 %4,4 %
KD2,6 %14,4 %
M32,5 %20,0 %
SD24,6 %22,7 %
ÖVR3,0 %2,3 %
Källor: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt); Valmyndigheten, riksdagsvalet 2026.

Över tid

  • Eleverna
  • Väljarna i Gnosjö

Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Gnosjö i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.

Tabell
PartiEleverna 2018Väljarna 2018Eleverna 2022Väljarna 2022Eleverna 2026Väljarna 2026
V2,1 %2,8 %4,2 %2,6 %13,0 %4,4 %
S22,9 %26,3 %17,2 %24,6 %16,2 %23,2 %
MP6,4 %1,8 %2,8 %1,7 %3,2 %2,2 %
C9,1 %9,8 %4,2 %7,2 %4,1 %6,3 %
L3,6 %3,2 %3,9 %3,0 %0,9 %4,4 %
KD7,9 %15,0 %17,9 %13,0 %2,6 %14,4 %
M29,5 %18,5 %27,7 %20,6 %32,5 %20,0 %
SD16,1 %21,8 %21,4 %26,5 %24,6 %22,7 %
ÖVR2,3 %0,8 %0,7 %0,7 %3,0 %2,3 %
  • Stapel: eleverna
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet

Förändringen i procentenheter 2022 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Gnosjö (streck).

Tabell
PartiSkolvalet 2022 till 2026Riksdagsvalet 2022 till 2026
V+8,8+1,8
S−1,0−1,4
MP+0,4+0,5
C−0,1−0,9
L−3,0+1,4
KD−15,3+1,4
M+4,8−0,6
SD+3,2−3,8
Procentenheter; axeln är klippt vid 20. Meningen om samma håll visas bara när sambandet i riket mellan skolvalet ett val tidigare och riksdagsvalet (se skolvalssidan) är minst 0,3 för partiet och båda förändringarna är minst 2 procentenheter åt samma håll.

Skolorna

SkolaSkolformÅrRöstandeVSMPCLKDMSD
Bäckaskolanhögstadium202617012,1 %17,0 %4,8 %2,4 %0,0 %1,8 %36,4 %23,0 %
Gnosjöandans kunskapscentrumgymnasium202621417,3 %16,2 %2,0 %6,1 %0,5 %1,5 %32,0 %21,3 %
Hillerstorpsskolanhögstadium20261096,6 %15,1 %2,8 %2,8 %2,8 %5,7 %27,4 %33,0 %

Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.