skolval / Göteborg / Nordlyckeskolan
Nordlyckeskolan
Högstadium i Göteborg, Västra Götalands län. preliminärt resultat 2026
395 elever röstade 2026 av 433 (91,2 %), varav 10 blanka. Skolan deltog i skolvalet 2018 och 2026.
Eleverna jämfört med väljarna
- Stapel: eleverna på skolan
- Streck: väljarna i Göteborg, riksdagsvalet 2026
- Streckat: väljarna i skolans valdistrikt
- Ring: alla deltagande skolor i Göteborg
Jämfört med väljarna i Göteborg fick M 31 procentenheter mer, och S 20 och V 12 procentenheter mindre bland eleverna.
Tabell
| Parti | Eleverna | Röster | Väljarna i Göteborg | Valdistriktet | Alla skolor i Göteborg |
|---|---|---|---|---|---|
| V | 3,2 % | 12 | 15,1 % | 3,9 % | 18,8 % |
| S | 7,4 % | 28 | 27,1 % | 21,6 % | 21,3 % |
| MP | 6,1 % | 23 | 9,1 % | 4,9 % | 8,6 % |
| C | 8,7 % | 33 | 6,5 % | 7,6 % | 5,6 % |
| L | 0,8 % | 3 | 5,9 % | 8,1 % | 1,1 % |
| KD | 4,2 % | 16 | 4,9 % | 8,6 % | 2,5 % |
| M | 49,5 % | 188 | 18,2 % | 26,3 % | 29,5 % |
| SD | 11,6 % | 44 | 11,8 % | 18,3 % | 9,3 % |
| ÖVR | 8,7 % | 33 | 1,4 % | 0,8 % | 3,3 % |
Över tid
- Eleverna
- Väljarna i Göteborg
Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Göteborg i riksdagsvalet (grått) 2018 och 2026.
Tabell
| Parti | Eleverna 2018 | Väljarna 2018 | Eleverna 2026 | Väljarna 2026 |
|---|---|---|---|---|
| V | 2,4 % | 14,0 % | 3,2 % | 15,1 % |
| S | 8,6 % | 23,8 % | 7,4 % | 27,1 % |
| MP | 12,3 % | 6,9 % | 6,1 % | 9,1 % |
| C | 16,8 % | 7,1 % | 8,7 % | 6,5 % |
| L | 6,7 % | 7,2 % | 0,8 % | 5,9 % |
| KD | 3,7 % | 5,5 % | 4,2 % | 4,9 % |
| M | 35,0 % | 19,9 % | 49,5 % | 18,2 % |
| SD | 12,3 % | 13,5 % | 11,6 % | 11,8 % |
| ÖVR | 2,1 % | 2,1 % | 8,7 % | 1,4 % |
Om uppgifterna
Skolvalet: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt). Riksdagsvalet: Valmyndigheten. Skolenhetskod: 93002896 (Skolverkets skolenhetsregister). Se hur skolvalet räknas.