val2030.com

skolval / Hudiksvall

Skolvalet i Hudiksvall

Gävleborgs län. preliminärt resultat 2026

3 skolor i Hudiksvall deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018, 2022 och 2026 i kommunen.

Eleverna jämfört med väljarna

  • Stapel: eleverna på 3 deltagande skolor
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026

Jämfört med väljarna i Hudiksvall fick M 12 och V 9 procentenheter mer, och S 8 och C 5 procentenheter mindre bland eleverna.

Tabell
PartiElevernaVäljarna
V15,5 %6,2 %
S25,1 %32,6 %
MP5,1 %5,3 %
C3,6 %8,6 %
L0,2 %3,7 %
KD1,2 %5,4 %
M28,7 %17,1 %
SD16,4 %19,1 %
ÖVR4,1 %2,0 %
Källor: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt); Valmyndigheten, riksdagsvalet 2026.

Över tid

  • Eleverna
  • Väljarna i Hudiksvall

Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Hudiksvall i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.

Tabell
PartiEleverna 2018Väljarna 2018Eleverna 2022Väljarna 2022Eleverna 2026Väljarna 2026
V10,8 %9,3 %7,8 %6,3 %15,5 %6,2 %
S19,7 %34,7 %17,9 %36,4 %25,1 %32,6 %
MP10,5 %3,6 %3,9 %4,3 %5,1 %5,3 %
C17,3 %12,6 %7,5 %8,4 %3,6 %8,6 %
L2,8 %2,8 %3,3 %2,5 %0,2 %3,7 %
KD5,4 %5,3 %14,0 %5,3 %1,2 %5,4 %
M15,6 %13,8 %24,4 %14,6 %28,7 %17,1 %
SD16,5 %16,3 %18,2 %21,2 %16,4 %19,1 %
ÖVR1,4 %1,6 %2,9 %1,2 %4,1 %2,0 %
  • Stapel: eleverna
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet

Förändringen i procentenheter 2022 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Hudiksvall (streck).

Tabell
PartiSkolvalet 2022 till 2026Riksdagsvalet 2022 till 2026
V+7,7−0,1
S+7,2−3,8
MP+1,2+1,0
C−3,9+0,2
L−3,1+1,2
KD−12,8+0,1
M+4,3+2,5
SD−1,8−2,1
Procentenheter; axeln är klippt vid 20. Meningen om samma håll visas bara när sambandet i riket mellan skolvalet ett val tidigare och riksdagsvalet (se skolvalssidan) är minst 0,3 för partiet och båda förändringarna är minst 2 procentenheter åt samma håll.

Skolorna

SkolaSkolformÅrRöstandeVSMPCLKDMSD
Hudikgymnasietgymnasium20267031,1 %18,0 %11,5 %8,2 %1,6 %0,0 %13,1 %16,4 %
Iggesunds skolahögstadium2026916,2 %30,9 %1,2 %1,2 %0,0 %2,5 %45,7 %9,9 %
Läroverkethögstadium202627214,7 %25,0 %4,8 %3,3 %0,0 %1,1 %27,2 %18,4 %
MTHutbildninghögstadium2018819,1 %19,5 %3,9 %15,6 %1,3 %6,5 %24,7 %19,5 %
Östra skolanhögstadium20182766,3 %17,3 %11,0 %18,1 %4,7 %9,1 %16,1 %14,6 %

Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.