val2030.com

skolval / Hultsfred

Skolvalet i Hultsfred

Kalmar län. preliminärt resultat 2026

3 skolor i Hultsfred deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018, 2022 och 2026 i kommunen.

Eleverna jämfört med väljarna

  • Stapel: eleverna på 3 deltagande skolor
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026

Jämfört med väljarna i Hultsfred fick M 9 och V 3 procentenheter mer, och S 11 procentenheter mindre bland eleverna.

Tabell
PartiElevernaVäljarna
V11,1 %7,9 %
S18,9 %29,6 %
MP2,9 %2,3 %
C3,6 %6,1 %
L0,9 %3,0 %
KD12,2 %12,9 %
M22,4 %13,4 %
SD24,2 %23,1 %
ÖVR3,8 %1,8 %
Källor: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt); Valmyndigheten, riksdagsvalet 2026.

Över tid

  • Eleverna
  • Väljarna i Hultsfred

Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Hultsfred i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.

Tabell
PartiEleverna 2018Väljarna 2018Eleverna 2022Väljarna 2022Eleverna 2026Väljarna 2026
V9,4 %5,9 %9,0 %4,6 %11,1 %7,9 %
S39,9 %33,6 %24,4 %33,6 %18,9 %29,6 %
MP3,3 %1,6 %1,5 %1,8 %2,9 %2,3 %
C8,1 %10,6 %2,9 %7,3 %3,6 %6,1 %
L2,0 %1,8 %1,5 %1,9 %0,9 %3,0 %
KD4,3 %9,4 %10,2 %10,2 %12,2 %12,9 %
M11,1 %13,9 %16,6 %12,4 %22,4 %13,4 %
SD21,0 %21,8 %30,2 %26,3 %24,2 %23,1 %
ÖVR1,1 %1,4 %3,8 %1,7 %3,8 %1,8 %
  • Stapel: eleverna
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet

Förändringen i procentenheter 2022 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Hultsfred (streck). Skolvalet och riksdagsvalet 2022 till 2026 pekade åt samma håll i Hultsfred för V.

Tabell
PartiSkolvalet 2022 till 2026Riksdagsvalet 2022 till 2026
V+2,1+3,3
S−5,5−4,0
MP+1,4+0,5
C+0,7−1,2
L−0,6+1,1
KD+2,0+2,7
M+5,8+1,0
SD−6,0−3,2
Procentenheter; axeln är klippt vid 20. Meningen om samma håll visas bara när sambandet i riket mellan skolvalet ett val tidigare och riksdagsvalet (se skolvalssidan) är minst 0,3 för partiet och båda förändringarna är minst 2 procentenheter åt samma håll.

Skolorna

SkolaSkolformÅrRöstandeVSMPCLKDMSD
Albäcksskolanhögstadium202619414,6 %23,2 %3,8 %4,9 %1,1 %7,0 %18,4 %24,9 %
Hultsfreds gymnasiumgymnasium202630610,9 %19,3 %1,8 %2,6 %1,1 %9,9 %27,4 %21,2 %
Nya Centralskolan i Virserum ABhögstadium2018959,1 %30,7 %13,6 %4,5 %3,4 %3,4 %12,5 %22,7 %
Prolympiahögstadium20261044,4 %8,8 %4,4 %4,4 %0,0 %29,7 %15,4 %31,9 %

Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.