val2030.com

skolval / Järfälla

Skolvalet i Järfälla

Stockholms län. preliminärt resultat 2026

8 skolor i Järfälla deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018, 2022 och 2026 i kommunen.

Eleverna jämfört med väljarna

  • Stapel: eleverna på 8 deltagande skolor
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026

Jämfört med väljarna i Järfälla fick M 7 och V 4 procentenheter mer, och S 6 och L 4 procentenheter mindre bland eleverna.

Tabell
PartiElevernaVäljarna
V17,0 %13,4 %
S25,1 %31,3 %
MP5,7 %5,2 %
C3,9 %5,7 %
L1,1 %5,0 %
KD2,6 %5,0 %
M26,5 %19,2 %
SD15,0 %13,6 %
ÖVR3,0 %1,7 %
Källor: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt); Valmyndigheten, riksdagsvalet 2026.

Över tid

  • Eleverna
  • Väljarna i Järfälla

Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Järfälla i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.

Tabell
PartiEleverna 2018Väljarna 2018Eleverna 2022Väljarna 2022Eleverna 2026Väljarna 2026
V9,3 %8,8 %11,5 %9,1 %17,0 %13,4 %
S24,5 %27,7 %20,0 %30,7 %25,1 %31,3 %
MP8,8 %4,5 %4,8 %4,8 %5,7 %5,2 %
C8,2 %6,3 %6,1 %6,1 %3,9 %5,7 %
L4,8 %6,0 %4,2 %5,1 %1,1 %5,0 %
KD4,8 %6,3 %9,5 %4,3 %2,6 %5,0 %
M21,5 %24,0 %20,7 %21,0 %26,5 %19,2 %
SD15,7 %15,0 %21,0 %16,4 %15,0 %13,6 %
ÖVR2,5 %1,4 %2,1 %2,4 %3,0 %1,7 %
  • Stapel: eleverna
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet

Förändringen i procentenheter 2022 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Järfälla (streck). Skolvalet och riksdagsvalet 2022 till 2026 pekade åt samma håll i Järfälla för V.

Tabell
PartiSkolvalet 2022 till 2026Riksdagsvalet 2022 till 2026
V+5,5+4,3
S+5,1+0,6
MP+0,9+0,4
C−2,2−0,4
L−3,1−0,1
KD−6,9+0,7
M+5,8−1,8
SD−6,0−2,8
Procentenheter; axeln är klippt vid 20. Meningen om samma håll visas bara när sambandet i riket mellan skolvalet ett val tidigare och riksdagsvalet (se skolvalssidan) är minst 0,3 för partiet och båda förändringarna är minst 2 procentenheter åt samma håll.

Vilka skolor som deltar skiftar mellan valen. Tabellerna visar också bara de skolor som var med båda åren, så att förändringen inte beror på vilka skolor som deltog.

2018 till 2022: alla skolor och 5 skolor som deltog båda åren
PartiAlla 2018Alla 2022Samma skolor 2018Samma skolor 2022
V9,3 %11,5 %9,3 %9,2 %
S24,5 %20,0 %26,4 %19,3 %
MP8,8 %4,8 %8,1 %5,0 %
C8,2 %6,1 %8,1 %6,2 %
L4,8 %4,2 %4,7 %4,2 %
KD4,8 %9,5 %4,8 %10,3 %
M21,5 %20,7 %21,0 %21,4 %
SD15,7 %21,0 %14,9 %22,3 %
2022 till 2026: alla skolor och 5 skolor som deltog båda åren
PartiAlla 2022Alla 2026Samma skolor 2022Samma skolor 2026
V11,5 %17,0 %9,5 %19,3 %
S20,0 %25,1 %18,0 %27,6 %
MP4,8 %5,7 %4,8 %6,6 %
C6,1 %3,9 %6,8 %3,9 %
L4,2 %1,1 %5,0 %1,1 %
KD9,5 %2,6 %11,2 %2,5 %
M20,7 %26,5 %21,5 %25,2 %
SD21,0 %15,0 %20,8 %11,7 %

Skolorna

SkolaSkolformÅrRöstandeVSMPCLKDMSD
Björkebyskolanhögstadium202650616,3 %21,0 %7,8 %5,8 %1,3 %1,1 %30,0 %13,0 %
Drottning Blanka Gymnasie Jakobsberggymnasium202213940,0 %36,9 %3,8 %3,1 %3,1 %2,3 %3,8 %3,8 %
Fjällenskolanhögstadium202621811,9 %31,3 %6,5 %3,5 %1,5 %4,5 %21,4 %14,9 %
Internationella Engelska Skolan Järfällahögstadium202627111,5 %18,0 %4,2 %3,8 %1,9 %3,1 %29,9 %22,6 %
Järfälla gymnasiumgymnasium202680615,4 %22,6 %4,5 %3,9 %0,7 %2,2 %27,1 %18,2 %
Järfälla Gymnasiumgymnasium20225639,9 %21,6 %5,3 %4,5 %2,3 %6,6 %22,6 %26,3 %
Kvarnskolanhögstadium202626728,5 %35,3 %9,6 %4,8 %2,0 %2,4 %8,4 %8,4 %
Källtorpskolanhögstadium202628313,5 %24,4 %4,9 %4,1 %1,5 %3,4 %29,3 %18,8 %
Tallbohovskolanhögstadium201812820,0 %44,8 %13,6 %1,6 %3,2 %3,2 %4,0 %9,6 %
Viksjöskolanhögstadium202658915,5 %27,4 %4,1 %2,8 %0,4 %3,4 %33,1 %12,1 %
Vittra Jakobsberghögstadium202612242,3 %30,6 %7,2 %0,9 %0,9 %0,9 %11,7 %5,4 %

Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.