skolval / Kil
Skolvalet i Kil
Värmlands län. preliminärt resultat 2026
1 skola i Kil deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018, 2022 och 2026 i kommunen.
Eleverna jämfört med väljarna
- Stapel: eleverna på 1 deltagande skola
- Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026
Jämfört med väljarna i Kil fick M 25 procentenheter mer, och S 15 och L 4 procentenheter mindre bland eleverna.
Tabell
| Parti | Eleverna | Väljarna |
|---|---|---|
| V | 3,3 % | 4,1 % |
| S | 13,9 % | 28,9 % |
| MP | 0,3 % | 3,8 % |
| C | 4,6 % | 5,9 % |
| L | 0,0 % | 4,4 % |
| KD | 3,0 % | 7,2 % |
| M | 45,7 % | 20,5 % |
| SD | 22,8 % | 23,1 % |
| ÖVR | 6,3 % | 2,0 % |
Över tid
- Eleverna
- Väljarna i Kil
Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Kil i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.
Tabell
| Parti | Eleverna 2018 | Väljarna 2018 | Eleverna 2022 | Väljarna 2022 | Eleverna 2026 | Väljarna 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| V | 12,4 % | 6,0 % | 1,3 % | 3,8 % | 3,3 % | 4,1 % |
| S | 11,4 % | 31,9 % | 13,7 % | 32,3 % | 13,9 % | 28,9 % |
| MP | 6,9 % | 3,1 % | 1,7 % | 3,4 % | 0,3 % | 3,8 % |
| C | 11,1 % | 10,2 % | 6,4 % | 6,5 % | 4,6 % | 5,9 % |
| L | 3,3 % | 4,6 % | 2,1 % | 3,4 % | 0,0 % | 4,4 % |
| KD | 3,9 % | 5,8 % | 18,0 % | 5,5 % | 3,0 % | 7,2 % |
| M | 17,3 % | 16,1 % | 21,0 % | 16,5 % | 45,7 % | 20,5 % |
| SD | 32,0 % | 21,3 % | 33,9 % | 27,8 % | 22,8 % | 23,1 % |
| ÖVR | 1,6 % | 1,0 % | 1,7 % | 0,7 % | 6,3 % | 2,0 % |
- Stapel: eleverna
- Streck: väljarna i riksdagsvalet
Förändringen i procentenheter 2022 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Kil (streck).
Tabell
| Parti | Skolvalet 2022 till 2026 | Riksdagsvalet 2022 till 2026 |
|---|---|---|
| V | +2,0 | +0,3 |
| S | +0,2 | −3,4 |
| MP | −1,4 | +0,4 |
| C | −1,8 | −0,6 |
| L | −2,1 | +1,0 |
| KD | −15,0 | +1,7 |
| M | +24,7 | +4,0 |
| SD | −11,1 | −4,7 |
Skolorna
| Skola | Skolform | År | Röstande | V | S | MP | C | L | KD | M | SD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sannerudsskola Kil | högstadium | 2018 | 343 | 12,4 % | 11,4 % | 6,9 % | 11,1 % | 3,3 % | 3,9 % | 17,3 % | 32,0 % |
| Sannerudsskolan 7-9 | högstadium | 2026 | 334 | 3,3 % | 13,9 % | 0,3 % | 4,6 % | 0,0 % | 3,0 % | 45,7 % | 22,8 % |
Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.