val2030.com

skolval / Kinda

Skolvalet i Kinda

Östergötlands län. preliminärt resultat 2026

1 skola i Kinda deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018, 2022 och 2026 i kommunen.

Eleverna jämfört med väljarna

  • Stapel: eleverna på 1 deltagande skola
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026

Jämfört med väljarna i Kinda fick M 20 och C 4 procentenheter mer, och S 20 och SD 5 procentenheter mindre bland eleverna.

Tabell
PartiElevernaVäljarna
V8,1 %4,4 %
S6,2 %25,8 %
MP5,6 %5,6 %
C12,4 %8,7 %
L0,0 %4,3 %
KD5,0 %7,9 %
M39,1 %19,4 %
SD17,4 %22,1 %
ÖVR6,2 %1,8 %
Källor: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt); Valmyndigheten, riksdagsvalet 2026.

Över tid

  • Eleverna
  • Väljarna i Kinda

Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Kinda i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.

Tabell
PartiEleverna 2018Väljarna 2018Eleverna 2022Väljarna 2022Eleverna 2026Väljarna 2026
V3,6 %5,9 %5,0 %3,9 %8,1 %4,4 %
S13,7 %27,5 %12,4 %29,7 %6,2 %25,8 %
MP9,4 %3,8 %2,5 %4,5 %5,6 %5,6 %
C16,0 %12,2 %10,6 %8,0 %12,4 %8,7 %
L3,9 %3,6 %1,9 %2,5 %0,0 %4,3 %
KD14,0 %8,0 %6,8 %8,2 %5,0 %7,9 %
M18,9 %16,9 %24,2 %16,5 %39,1 %19,4 %
SD18,2 %20,6 %32,9 %25,3 %17,4 %22,1 %
ÖVR2,3 %1,6 %3,7 %1,5 %6,2 %1,8 %
  • Stapel: eleverna
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet

Förändringen i procentenheter 2022 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Kinda (streck).

Tabell
PartiSkolvalet 2022 till 2026Riksdagsvalet 2022 till 2026
V+3,1+0,5
S−6,2−3,9
MP+3,1+1,1
C+1,8+0,7
L−1,9+1,8
KD−1,8−0,3
M+14,9+2,9
SD−15,5−3,2
Procentenheter; axeln är klippt vid 20. Meningen om samma håll visas bara när sambandet i riket mellan skolvalet ett val tidigare och riksdagsvalet (se skolvalssidan) är minst 0,3 för partiet och båda förändringarna är minst 2 procentenheter åt samma håll.

Skolorna

SkolaSkolformÅrRöstandeVSMPCLKDMSD
Värgårdsskolanhögstadium20261778,1 %6,2 %5,6 %12,4 %0,0 %5,0 %39,1 %17,4 %

Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.