skolval / Kristinehamn
Skolvalet i Kristinehamn
Värmlands län. preliminärt resultat 2026
4 skolor i Kristinehamn deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018, 2022 och 2026 i kommunen.
Eleverna jämfört med väljarna
- Stapel: eleverna på 4 deltagande skolor
- Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026
Jämfört med väljarna i Kristinehamn fick M 11 och SD 4 procentenheter mer, och S 15 och L 4 procentenheter mindre bland eleverna.
Tabell
| Parti | Eleverna | Väljarna |
|---|---|---|
| V | 9,5 % | 6,7 % |
| S | 17,9 % | 32,5 % |
| MP | 5,2 % | 3,9 % |
| C | 4,3 % | 5,4 % |
| L | 0,7 % | 5,1 % |
| KD | 2,1 % | 6,1 % |
| M | 28,5 % | 18,0 % |
| SD | 24,4 % | 20,7 % |
| ÖVR | 7,5 % | 1,6 % |
Över tid
- Eleverna
- Väljarna i Kristinehamn
Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Kristinehamn i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.
Tabell
| Parti | Eleverna 2018 | Väljarna 2018 | Eleverna 2022 | Väljarna 2022 | Eleverna 2026 | Väljarna 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| V | 9,8 % | 7,6 % | 6,3 % | 5,7 % | 9,5 % | 6,7 % |
| S | 26,3 % | 34,1 % | 16,4 % | 36,3 % | 17,9 % | 32,5 % |
| MP | 6,8 % | 3,0 % | 3,6 % | 3,2 % | 5,2 % | 3,9 % |
| C | 13,8 % | 8,8 % | 5,9 % | 5,9 % | 4,3 % | 5,4 % |
| L | 3,8 % | 5,5 % | 4,7 % | 4,6 % | 0,7 % | 5,1 % |
| KD | 2,9 % | 5,9 % | 11,6 % | 5,0 % | 2,1 % | 6,1 % |
| M | 17,0 % | 16,0 % | 24,0 % | 14,9 % | 28,5 % | 18,0 % |
| SD | 16,0 % | 18,0 % | 26,0 % | 23,2 % | 24,4 % | 20,7 % |
| ÖVR | 3,5 % | 1,3 % | 1,6 % | 1,0 % | 7,5 % | 1,6 % |
- Stapel: eleverna
- Streck: väljarna i riksdagsvalet
Förändringen i procentenheter 2022 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Kristinehamn (streck).
Tabell
| Parti | Skolvalet 2022 till 2026 | Riksdagsvalet 2022 till 2026 |
|---|---|---|
| V | +3,2 | +1,0 |
| S | +1,5 | −3,8 |
| MP | +1,6 | +0,7 |
| C | −1,6 | −0,5 |
| L | −4,0 | +0,5 |
| KD | −9,5 | +1,1 |
| M | +4,5 | +3,1 |
| SD | −1,6 | −2,5 |
Vilka skolor som deltar skiftar mellan valen. Tabellerna visar också bara de skolor som var med båda åren, så att förändringen inte beror på vilka skolor som deltog.
| Parti | Alla 2018 | Alla 2022 | Samma skolor 2018 | Samma skolor 2022 |
|---|---|---|---|---|
| V | 9,8 % | 6,3 % | 9,1 % | 6,3 % |
| S | 26,3 % | 16,4 % | 21,8 % | 15,1 % |
| MP | 6,8 % | 3,6 % | 7,7 % | 3,0 % |
| C | 13,8 % | 5,9 % | 15,8 % | 8,0 % |
| L | 3,8 % | 4,7 % | 4,7 % | 5,0 % |
| KD | 2,9 % | 11,6 % | 2,8 % | 16,2 % |
| M | 17,0 % | 24,0 % | 16,7 % | 22,5 % |
| SD | 16,0 % | 26,0 % | 16,7 % | 21,9 % |
| Parti | Alla 2022 | Alla 2026 | Samma skolor 2022 | Samma skolor 2026 |
|---|---|---|---|---|
| V | 6,3 % | 9,5 % | 6,3 % | 9,5 % |
| S | 16,4 % | 17,9 % | 16,4 % | 17,9 % |
| MP | 3,6 % | 5,2 % | 3,6 % | 5,2 % |
| C | 5,9 % | 4,3 % | 5,9 % | 4,3 % |
| L | 4,7 % | 0,7 % | 4,7 % | 0,7 % |
| KD | 11,6 % | 2,1 % | 11,6 % | 2,1 % |
| M | 24,0 % | 28,5 % | 24,0 % | 28,5 % |
| SD | 26,0 % | 24,4 % | 26,0 % | 24,4 % |
Skolorna
| Skola | Skolform | År | Röstande | V | S | MP | C | L | KD | M | SD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Brogymnasiet | gymnasium | 2026 | 427 | 8,8 % | 16,6 % | 5,7 % | 5,5 % | 0,5 % | 1,3 % | 32,5 % | 26,8 % |
| Brogårdsgymnasiet | gymnasium | 2018 | 350 | 11,3 % | 29,8 % | 6,8 % | 13,4 % | 3,0 % | 2,7 % | 19,0 % | 11,6 % |
| Djurgårdsskolan | högstadium | 2026 | 189 | 4,7 % | 15,2 % | 4,7 % | 2,9 % | 0,0 % | 1,2 % | 28,7 % | 31,6 % |
| Presterudsgymnasiet | gymnasium | 2018 | 134 | 8,5 % | 38,5 % | 2,6 % | 5,1 % | 1,7 % | 4,3 % | 12,8 % | 25,6 % |
| Stenstalidskolan | högstadium | 2026 | 219 | 5,7 % | 14,4 % | 4,3 % | 4,8 % | 1,4 % | 5,3 % | 31,6 % | 21,5 % |
| Södermalmsskolan | högstadium | 2026 | 208 | 18,6 % | 26,0 % | 5,4 % | 2,9 % | 1,0 % | 1,0 % | 17,6 % | 16,7 % |
Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.