skolval / Krokom
Skolvalet i Krokom
Jämtlands län. preliminärt resultat 2026
1 skola i Krokom deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018, 2022 och 2026 i kommunen.
Eleverna jämfört med väljarna
- Stapel: eleverna på 1 deltagande skola
- Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026
Jämfört med väljarna i Krokom fick SD 35 och M 4 procentenheter mer, och S 17 och MP 7 procentenheter mindre bland eleverna.
Tabell
| Parti | Eleverna | Väljarna |
|---|---|---|
| V | 7,1 % | 4,8 % |
| S | 10,7 % | 28,0 % |
| MP | 0,0 % | 7,1 % |
| C | 7,1 % | 11,5 % |
| L | 0,0 % | 3,4 % |
| KD | 0,0 % | 6,4 % |
| M | 21,4 % | 17,7 % |
| SD | 53,6 % | 19,1 % |
| ÖVR | 0,0 % | 1,9 % |
Över tid
- Eleverna
- Väljarna i Krokom
Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Krokom i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.
Tabell
| Parti | Eleverna 2018 | Väljarna 2018 | Eleverna 2022 | Väljarna 2022 | Eleverna 2026 | Väljarna 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| V | 3,6 % | 8,3 % | 1,3 % | 5,3 % | 7,1 % | 4,8 % |
| S | 12,0 % | 31,1 % | 10,1 % | 33,0 % | 10,7 % | 28,0 % |
| MP | 2,4 % | 3,1 % | 2,5 % | 5,1 % | 0,0 % | 7,1 % |
| C | 25,3 % | 18,7 % | 11,4 % | 10,7 % | 7,1 % | 11,5 % |
| L | 0,0 % | 2,3 % | 1,3 % | 2,0 % | 0,0 % | 3,4 % |
| KD | 2,4 % | 5,6 % | 16,5 % | 6,1 % | 0,0 % | 6,4 % |
| M | 1,2 % | 14,1 % | 13,9 % | 15,5 % | 21,4 % | 17,7 % |
| SD | 53,0 % | 15,6 % | 43,0 % | 21,3 % | 53,6 % | 19,1 % |
| ÖVR | 0,0 % | 1,1 % | 0,0 % | 1,1 % | 0,0 % | 1,9 % |
- Stapel: eleverna
- Streck: väljarna i riksdagsvalet
Förändringen i procentenheter 2022 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Krokom (streck).
Tabell
| Parti | Skolvalet 2022 till 2026 | Riksdagsvalet 2022 till 2026 |
|---|---|---|
| V | +5,8 | −0,5 |
| S | +0,6 | −5,0 |
| MP | −2,5 | +2,0 |
| C | −4,3 | +0,8 |
| L | −1,3 | +1,4 |
| KD | −16,5 | +0,3 |
| M | +7,5 | +2,2 |
| SD | +10,6 | −2,2 |
Skolorna
| Skola | Skolform | År | Röstande | V | S | MP | C | L | KD | M | SD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cederbergsskolan | högstadium | 2026 | 30 | 7,1 % | 10,7 % | 0,0 % | 7,1 % | 0,0 % | 0,0 % | 21,4 % | 53,6 % |
| Jämtlands gymnasium Torsta | gymnasium | 2018 | 95 | 3,6 % | 12,0 % | 2,4 % | 25,3 % | 0,0 % | 2,4 % | 1,2 % | 53,0 % |
| Änge skola | högstadium | 2022 | 83 | 1,3 % | 10,1 % | 2,5 % | 11,4 % | 1,3 % | 16,5 % | 13,9 % | 43,0 % |
Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.