val2030.com

skolval / Lindesberg

Skolvalet i Lindesberg

Örebro län. preliminärt resultat 2026

2 skolor i Lindesberg deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018, 2022 och 2026 i kommunen.

Eleverna jämfört med väljarna

  • Stapel: eleverna på 2 deltagande skolor
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026

Jämfört med väljarna i Lindesberg fick M 17 och V 7 procentenheter mer, och S 9 och SD 7 procentenheter mindre bland eleverna.

Tabell
PartiElevernaVäljarna
V12,5 %6,0 %
S18,5 %27,8 %
MP2,4 %3,9 %
C3,0 %5,2 %
L1,2 %4,2 %
KD1,8 %6,0 %
M33,9 %16,5 %
SD17,5 %24,4 %
ÖVR9,2 %5,9 %
Källor: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt); Valmyndigheten, riksdagsvalet 2026.

Över tid

  • Eleverna
  • Väljarna i Lindesberg

Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Lindesberg i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.

Tabell
PartiEleverna 2018Väljarna 2018Eleverna 2022Väljarna 2022Eleverna 2026Väljarna 2026
V5,7 %6,1 %7,1 %5,1 %12,5 %6,0 %
S25,4 %31,6 %12,2 %30,2 %18,5 %27,8 %
MP7,3 %2,6 %2,9 %3,2 %2,4 %3,9 %
C10,8 %8,5 %4,4 %6,0 %3,0 %5,2 %
L3,2 %2,8 %2,8 %2,7 %1,2 %4,2 %
KD3,7 %6,0 %8,3 %5,4 %1,8 %6,0 %
M18,5 %15,8 %34,6 %15,5 %33,9 %16,5 %
SD22,2 %25,0 %25,7 %30,1 %17,5 %24,4 %
ÖVR3,2 %1,6 %2,0 %1,8 %9,2 %5,9 %
  • Stapel: eleverna
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet

Förändringen i procentenheter 2022 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Lindesberg (streck).

Tabell
PartiSkolvalet 2022 till 2026Riksdagsvalet 2022 till 2026
V+5,4+0,9
S+6,3−2,4
MP−0,5+0,7
C−1,4−0,8
L−1,6+1,5
KD−6,5+0,6
M−0,7+1,0
SD−8,2−5,7
Procentenheter; axeln är klippt vid 20. Meningen om samma håll visas bara när sambandet i riket mellan skolvalet ett val tidigare och riksdagsvalet (se skolvalssidan) är minst 0,3 för partiet och båda förändringarna är minst 2 procentenheter åt samma håll.

Skolorna

SkolaSkolformÅrRöstandeVSMPCLKDMSD
Fröviskolanhögstadium20181893,4 %17,4 %9,6 %9,6 %1,1 %7,3 %14,0 %32,0 %
Lindbackaskolanhögstadium202635516,2 %16,2 %0,6 %4,5 %1,9 %2,3 %27,8 %23,0 %
Lindeskolangymnasium202661710,4 %19,8 %3,4 %2,2 %0,7 %1,6 %37,2 %14,4 %
Stadsskogsskolanhögstadium20183648,0 %26,1 %7,2 %7,2 %5,2 %4,6 %17,5 %22,4 %
Storåskolanhögstadium202211012,1 %3,0 %0,0 %1,0 %1,0 %9,1 %36,4 %36,4 %

Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.