skolval / Lycksele
Skolvalet i Lycksele
Västerbottens län. preliminärt resultat 2026
1 skola i Lycksele deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018, 2022 och 2026 i kommunen.
Eleverna jämfört med väljarna
- Stapel: eleverna på 1 deltagande skola
- Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026
Jämfört med väljarna i Lycksele fick M 18 och V 7 procentenheter mer, och S 22 och KD 6 procentenheter mindre bland eleverna.
Tabell
| Parti | Eleverna | Väljarna |
|---|---|---|
| V | 13,7 % | 6,6 % |
| S | 14,2 % | 36,1 % |
| MP | 4,7 % | 3,3 % |
| C | 4,2 % | 4,7 % |
| L | 0,3 % | 3,7 % |
| KD | 5,8 % | 12,0 % |
| M | 33,9 % | 15,5 % |
| SD | 18,7 % | 16,7 % |
| ÖVR | 4,5 % | 1,4 % |
Över tid
- Eleverna
- Väljarna i Lycksele
Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Lycksele i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.
Tabell
| Parti | Eleverna 2018 | Väljarna 2018 | Eleverna 2022 | Väljarna 2022 | Eleverna 2026 | Väljarna 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| V | 7,0 % | 9,5 % | 2,7 % | 5,3 % | 13,7 % | 6,6 % |
| S | 27,5 % | 38,9 % | 15,6 % | 40,4 % | 14,2 % | 36,1 % |
| MP | 5,2 % | 1,4 % | 2,7 % | 2,2 % | 4,7 % | 3,3 % |
| C | 9,9 % | 7,3 % | 5,8 % | 5,2 % | 4,2 % | 4,7 % |
| L | 8,1 % | 3,8 % | 1,0 % | 2,9 % | 0,3 % | 3,7 % |
| KD | 5,6 % | 9,7 % | 4,4 % | 10,3 % | 5,8 % | 12,0 % |
| M | 13,5 % | 14,4 % | 33,3 % | 14,7 % | 33,9 % | 15,5 % |
| SD | 20,6 % | 13,8 % | 31,6 % | 18,2 % | 18,7 % | 16,7 % |
| ÖVR | 2,7 % | 1,2 % | 2,7 % | 0,8 % | 4,5 % | 1,4 % |
- Stapel: eleverna
- Streck: väljarna i riksdagsvalet
Förändringen i procentenheter 2022 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Lycksele (streck).
Tabell
| Parti | Skolvalet 2022 till 2026 | Riksdagsvalet 2022 till 2026 |
|---|---|---|
| V | +11,0 | +1,3 |
| S | −1,4 | −4,3 |
| MP | +2,0 | +1,1 |
| C | −1,6 | −0,5 |
| L | −0,7 | +0,8 |
| KD | +1,4 | +1,7 |
| M | +0,6 | +0,8 |
| SD | −12,9 | −1,5 |
Skolorna
| Skola | Skolform | År | Röstande | V | S | MP | C | L | KD | M | SD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finnbacksskolan | högstadium | 2018 | 282 | 6,0 % | 34,2 % | 7,5 % | 10,5 % | 4,5 % | 6,0 % | 12,8 % | 17,3 % |
| Tannbergsskolan | gymnasium | 2026 | 413 | 13,7 % | 14,2 % | 4,7 % | 4,2 % | 0,3 % | 5,8 % | 33,9 % | 18,7 % |
Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.