val2030.com

skolval / Mora

Skolvalet i Mora

Dalarnas län. preliminärt resultat 2026

2 skolor i Mora deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018, 2022 och 2026 i kommunen.

Eleverna jämfört med väljarna

  • Stapel: eleverna på 2 deltagande skolor
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026

Jämfört med väljarna i Mora fick M 13 procentenheter mer, och S 8 och L 4 procentenheter mindre bland eleverna.

Tabell
PartiElevernaVäljarna
V6,5 %4,4 %
S19,7 %27,3 %
MP2,7 %4,2 %
C5,9 %6,7 %
L0,7 %4,6 %
KD4,1 %7,6 %
M31,2 %18,5 %
SD23,6 %25,1 %
ÖVR5,6 %1,6 %
Källor: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt); Valmyndigheten, riksdagsvalet 2026.

Över tid

  • Eleverna
  • Väljarna i Mora

Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Mora i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.

Tabell
PartiEleverna 2018Väljarna 2018Eleverna 2022Väljarna 2022Eleverna 2026Väljarna 2026
V7,9 %6,1 %3,7 %4,3 %6,5 %4,4 %
S15,2 %29,2 %11,4 %29,6 %19,7 %27,3 %
MP5,8 %2,9 %1,0 %3,3 %2,7 %4,2 %
C18,1 %11,8 %11,7 %7,1 %5,9 %6,7 %
L3,6 %3,4 %3,1 %2,9 %0,7 %4,6 %
KD5,7 %6,8 %10,5 %6,5 %4,1 %7,6 %
M19,4 %15,7 %21,6 %16,0 %31,2 %18,5 %
SD19,6 %22,5 %35,3 %29,0 %23,6 %25,1 %
ÖVR4,7 %1,6 %1,6 %1,3 %5,6 %1,6 %
  • Stapel: eleverna
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet

Förändringen i procentenheter 2022 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Mora (streck).

Tabell
PartiSkolvalet 2022 till 2026Riksdagsvalet 2022 till 2026
V+2,8+0,1
S+8,3−2,3
MP+1,7+0,9
C−5,8−0,4
L−2,4+1,7
KD−6,4+1,1
M+9,6+2,5
SD−11,7−3,9
Procentenheter; axeln är klippt vid 20. Meningen om samma håll visas bara när sambandet i riket mellan skolvalet ett val tidigare och riksdagsvalet (se skolvalssidan) är minst 0,3 för partiet och båda förändringarna är minst 2 procentenheter åt samma håll.

Skolorna

SkolaSkolformÅrRöstandeVSMPCLKDMSD
Mora gymnasiumgymnasium20267706,9 %22,1 %2,1 %6,2 %0,3 %4,4 %27,8 %24,5 %
Mora Gymnasiumgymnasium20227133,7 %11,4 %1,0 %11,7 %3,1 %10,5 %21,6 %35,3 %
Morkarlbyhöjdens skolahögstadium20262765,5 %12,9 %4,3 %5,1 %2,0 %3,5 %40,4 %21,2 %

Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.