skolval / Nässjö
Skolvalet i Nässjö
Jönköpings län. preliminärt resultat 2026
2 skolor i Nässjö deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018, 2022 och 2026 i kommunen.
Eleverna jämfört med väljarna
- Stapel: eleverna på 2 deltagande skolor
- Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026
Jämfört med väljarna i Nässjö fick M 15 procentenheter mer, och S 10 och KD 6 procentenheter mindre bland eleverna.
Tabell
| Parti | Eleverna | Väljarna |
|---|---|---|
| V | 8,7 % | 6,3 % |
| S | 17,6 % | 27,6 % |
| MP | 2,8 % | 3,3 % |
| C | 7,2 % | 5,7 % |
| L | 1,3 % | 4,4 % |
| KD | 4,0 % | 9,6 % |
| M | 32,1 % | 17,4 % |
| SD | 20,0 % | 24,4 % |
| ÖVR | 6,4 % | 1,6 % |
Över tid
- Eleverna
- Väljarna i Nässjö
Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Nässjö i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.
Tabell
| Parti | Eleverna 2018 | Väljarna 2018 | Eleverna 2022 | Väljarna 2022 | Eleverna 2026 | Väljarna 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| V | 6,8 % | 5,4 % | 5,6 % | 4,0 % | 8,7 % | 6,3 % |
| S | 23,2 % | 29,4 % | 19,3 % | 30,0 % | 17,6 % | 27,6 % |
| MP | 6,0 % | 2,9 % | 2,1 % | 3,0 % | 2,8 % | 3,3 % |
| C | 8,5 % | 8,4 % | 6,9 % | 6,2 % | 7,2 % | 5,7 % |
| L | 3,8 % | 3,5 % | 2,8 % | 3,2 % | 1,3 % | 4,4 % |
| KD | 7,0 % | 10,8 % | 14,2 % | 8,4 % | 4,0 % | 9,6 % |
| M | 23,2 % | 15,4 % | 20,5 % | 15,9 % | 32,1 % | 17,4 % |
| SD | 17,9 % | 22,9 % | 26,4 % | 28,0 % | 20,0 % | 24,4 % |
| ÖVR | 3,6 % | 1,4 % | 2,3 % | 1,3 % | 6,4 % | 1,6 % |
- Stapel: eleverna
- Streck: väljarna i riksdagsvalet
Förändringen i procentenheter 2022 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Nässjö (streck). Skolvalet och riksdagsvalet 2022 till 2026 pekade åt samma håll i Nässjö för V.
Tabell
| Parti | Skolvalet 2022 till 2026 | Riksdagsvalet 2022 till 2026 |
|---|---|---|
| V | +3,1 | +2,3 |
| S | −1,7 | −2,4 |
| MP | +0,7 | +0,3 |
| C | +0,3 | −0,5 |
| L | −1,5 | +1,2 |
| KD | −10,2 | +1,2 |
| M | +11,6 | +1,5 |
| SD | −6,4 | −3,6 |
Skolorna
| Skola | Skolform | År | Röstande | V | S | MP | C | L | KD | M | SD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Brinellgymnasiet | gymnasium | 2022 | 670 | 5,6 % | 19,3 % | 2,1 % | 6,9 % | 2,8 % | 14,2 % | 20,5 % | 26,4 % |
| Norråsaskolan | högstadium | 2026 | 402 | 10,1 % | 19,0 % | 3,3 % | 7,1 % | 1,6 % | 3,8 % | 32,3 % | 19,3 % |
| Rosenholmsskolan | högstadium | 2026 | 108 | 3,9 % | 12,6 % | 1,0 % | 7,8 % | 0,0 % | 4,9 % | 31,1 % | 22,3 % |
Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.