val2030.com

skolval / Nora

Skolvalet i Nora

Örebro län. preliminärt resultat 2026

1 skola i Nora deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018, 2022 och 2026 i kommunen.

Eleverna jämfört med väljarna

  • Stapel: eleverna på 1 deltagande skola
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026

Jämfört med väljarna i Nora fick M 11 och V 5 procentenheter mer, och S 18 och L 4 procentenheter mindre bland eleverna.

Tabell
PartiElevernaVäljarna
V10,3 %5,6 %
S11,9 %29,7 %
MP4,8 %5,7 %
C3,6 %5,7 %
L0,4 %4,3 %
KD2,8 %5,8 %
M27,4 %16,7 %
SD22,6 %21,1 %
ÖVR16,3 %5,3 %
Källor: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt); Valmyndigheten, riksdagsvalet 2026.

Över tid

  • Eleverna
  • Väljarna i Nora

Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Nora i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.

Tabell
PartiEleverna 2018Väljarna 2018Eleverna 2022Väljarna 2022Eleverna 2026Väljarna 2026
V4,3 %6,3 %4,7 %4,7 %10,3 %5,6 %
S24,5 %33,7 %12,6 %32,9 %11,9 %29,7 %
MP10,8 %3,4 %6,1 %4,4 %4,8 %5,7 %
C12,3 %8,9 %10,4 %6,0 %3,6 %5,7 %
L2,5 %3,6 %4,0 %3,7 %0,4 %4,3 %
KD2,9 %6,3 %18,7 %5,6 %2,8 %5,8 %
M21,7 %14,7 %14,7 %15,0 %27,4 %16,7 %
SD17,3 %21,4 %26,6 %25,8 %22,6 %21,1 %
ÖVR3,6 %1,7 %2,2 %1,8 %16,3 %5,3 %
  • Stapel: eleverna
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet

Förändringen i procentenheter 2022 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Nora (streck).

Tabell
PartiSkolvalet 2022 till 2026Riksdagsvalet 2022 till 2026
V+5,6+0,9
S−0,7−3,2
MP−1,3+1,3
C−6,8−0,3
L−3,6+0,6
KD−15,9+0,2
M+12,7+1,7
SD−4,0−4,7
Procentenheter; axeln är klippt vid 20. Meningen om samma håll visas bara när sambandet i riket mellan skolvalet ett val tidigare och riksdagsvalet (se skolvalssidan) är minst 0,3 för partiet och båda förändringarna är minst 2 procentenheter åt samma håll.

Skolorna

SkolaSkolformÅrRöstandeVSMPCLKDMSD
Karlsängskolanhögstadium202628310,3 %11,9 %4,8 %3,6 %0,4 %2,8 %27,4 %22,6 %

Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.