val2030.com

skolval / Norsjö

Skolvalet i Norsjö

Västerbottens län. preliminärt resultat 2026

1 skola i Norsjö deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018 och 2026 i kommunen.

Eleverna jämfört med väljarna

  • Stapel: eleverna på 1 deltagande skola
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026

Jämfört med väljarna i Norsjö fick M 15 och SD 10 procentenheter mer, och S 19 och L 4 procentenheter mindre bland eleverna.

Tabell
PartiElevernaVäljarna
V7,9 %5,8 %
S20,2 %39,0 %
MP2,6 %2,2 %
C2,6 %5,8 %
L0,0 %3,5 %
KD7,0 %10,1 %
M29,8 %15,3 %
SD26,3 %15,9 %
ÖVR3,5 %2,3 %
Källor: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt); Valmyndigheten, riksdagsvalet 2026.

Över tid

  • Eleverna
  • Väljarna i Norsjö

Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Norsjö i riksdagsvalet (grått) 2018 och 2026.

Tabell
PartiEleverna 2018Väljarna 2018Eleverna 2026Väljarna 2026
V1,0 %10,0 %7,9 %5,8 %
S30,2 %42,2 %20,2 %39,0 %
MP2,1 %1,1 %2,6 %2,2 %
C18,8 %10,8 %2,6 %5,8 %
L0,0 %4,0 %0,0 %3,5 %
KD15,6 %9,2 %7,0 %10,1 %
M9,4 %7,9 %29,8 %15,3 %
SD17,7 %13,0 %26,3 %15,9 %
ÖVR5,2 %1,8 %3,5 %2,3 %
  • Stapel: eleverna
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet

Förändringen i procentenheter 2018 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Norsjö (streck).

Tabell
PartiSkolvalet 2018 till 2026Riksdagsvalet 2018 till 2026
V+6,9−4,2
S−10,0−3,2
MP+0,5+1,1
C−16,2−5,0
L0,0−0,5
KD−8,6+0,9
M+20,4+7,4
SD+8,6+2,9
Procentenheter; axeln är klippt vid 20. Meningen om samma håll visas bara när sambandet i riket mellan skolvalet ett val tidigare och riksdagsvalet (se skolvalssidan) är minst 0,3 för partiet och båda förändringarna är minst 2 procentenheter åt samma håll.

Skolorna

SkolaSkolformÅrRöstandeVSMPCLKDMSD
Norsjöskolan F-9högstadium20261307,9 %20,2 %2,6 %2,6 %0,0 %7,0 %29,8 %26,3 %

Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.