val2030.com

skolval / Nynäshamn / Gröndalsskolan

Gröndalsskolan

Högstadium i Nynäshamn, Stockholms län. preliminärt resultat 2026

430 elever röstade 2026 av 518 (83,0 %), varav 25 blanka. Skolan deltog i skolvalet 2018, 2022 och 2026.

Eleverna jämfört med väljarna

  • Stapel: eleverna på skolan
  • Streck: väljarna i Nynäshamn, riksdagsvalet 2026
  • Streckat: väljarna i skolans valdistrikt
  • Ring: alla deltagande skolor i Nynäshamn

Jämfört med väljarna i Nynäshamn fick M 18 och V 3 procentenheter mer, och S 13 och SD 6 procentenheter mindre bland eleverna.

Tabell
PartiElevernaRösterVäljarna i NynäshamnValdistriktetAlla skolor i Nynäshamn
V9,7 %396,3 %5,1 %7,5 %
S14,9 %6027,8 %33,5 %15,6 %
MP5,0 %205,1 %6,3 %4,8 %
C5,2 %215,1 %4,7 %4,2 %
L2,7 %114,5 %4,3 %1,7 %
KD2,2 %96,0 %5,6 %2,4 %
M37,6 %15119,7 %20,5 %39,7 %
SD18,4 %7423,9 %18,9 %19,7 %
ÖVR4,2 %171,6 %1,2 %4,4 %
Källor: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt); Valmyndigheten, riksdagsvalet 2026 per valdistrikt.

Över tid

  • Eleverna
  • Väljarna i Nynäshamn

Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Nynäshamn i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.

Tabell
PartiEleverna 2018Väljarna 2018Eleverna 2022Väljarna 2022Eleverna 2026Väljarna 2026
V6,3 %6,8 %5,5 %5,2 %9,7 %6,3 %
S25,7 %27,3 %19,4 %31,4 %14,9 %27,8 %
MP20,4 %3,8 %9,3 %4,0 %5,0 %5,1 %
C13,6 %6,4 %9,3 %4,5 %5,2 %5,1 %
L1,6 %4,5 %4,2 %3,4 %2,7 %4,5 %
KD4,2 %5,8 %13,1 %5,1 %2,2 %6,0 %
M19,9 %21,1 %18,1 %17,7 %37,6 %19,7 %
SD5,8 %23,1 %19,0 %27,3 %18,4 %23,9 %
ÖVR2,6 %1,3 %2,1 %1,4 %4,2 %1,6 %

Om uppgifterna

Skolvalet: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt). Riksdagsvalet: Valmyndigheten. Skolenhetskod: 65717061 (Skolverkets skolenhetsregister). Se hur skolvalet räknas.