val2030.com

skolval / Ödeshög

Skolvalet i Ödeshög

Östergötlands län. slutligt resultat 2022

1 skola i Ödeshög deltog i skolvalet 2022. Skolvalet finns för 2018 och 2022 i kommunen.

Eleverna jämfört med väljarna

  • Stapel: eleverna på 1 deltagande skola
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet 2022

Jämfört med väljarna i Ödeshög fick M 39 och KD 15 procentenheter mer, och S 22 och SD 16 procentenheter mindre bland eleverna.

Tabell
PartiElevernaVäljarna
V0,8 %2,8 %
S2,3 %24,4 %
MP0,0 %3,9 %
C1,5 %7,8 %
L0,0 %2,1 %
KD27,7 %12,9 %
M56,9 %17,5 %
SD10,8 %26,9 %
ÖVR0,0 %1,7 %
Källor: MUCF, skolvalet 2022 (slutligt); Valmyndigheten, riksdagsvalet 2022.

Över tid

  • Eleverna
  • Väljarna i Ödeshög

Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Ödeshög i riksdagsvalet (grått) 2018 och 2022.

Tabell
PartiEleverna 2018Väljarna 2018Eleverna 2022Väljarna 2022
V6,6 %4,1 %0,8 %2,8 %
S18,4 %26,1 %2,3 %24,4 %
MP4,4 %2,6 %0,0 %3,9 %
C7,4 %10,3 %1,5 %7,8 %
L0,7 %2,3 %0,0 %2,1 %
KD5,9 %15,1 %27,7 %12,9 %
M17,6 %16,6 %56,9 %17,5 %
SD26,5 %20,9 %10,8 %26,9 %
ÖVR12,5 %2,0 %0,0 %1,7 %
  • Stapel: eleverna
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet

Förändringen i procentenheter 2018 till 2022 för eleverna (stapel) och väljarna i Ödeshög (streck).

Tabell
PartiSkolvalet 2018 till 2022Riksdagsvalet 2018 till 2022
V−5,8−1,3
S−16,1−1,7
MP−4,4+1,3
C−5,9−2,5
L−0,7−0,2
KD+21,8−2,2
M+39,3+0,9
SD−15,7+6,0
Procentenheter; axeln är klippt vid 20. Meningen om samma håll visas bara när sambandet i riket mellan skolvalet ett val tidigare och riksdagsvalet (se skolvalssidan) är minst 0,3 för partiet och båda förändringarna är minst 2 procentenheter åt samma håll.

Skolorna

SkolaSkolformÅrRöstandeVSMPCLKDMSD
Lysingskolanhögstadium20221390,8 %2,3 %0,0 %1,5 %0,0 %27,7 %56,9 %10,8 %

Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.