skolval / Örkelljunga
Skolvalet i Örkelljunga
Skåne län. preliminärt resultat 2026
2 skolor i Örkelljunga deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018, 2022 och 2026 i kommunen.
Eleverna jämfört med väljarna
- Stapel: eleverna på 2 deltagande skolor
- Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026
Jämfört med väljarna i Örkelljunga fick M 16 och V 3 procentenheter mer, och SD 11 och S 9 procentenheter mindre bland eleverna.
Tabell
| Parti | Eleverna | Väljarna |
|---|---|---|
| V | 7,1 % | 4,0 % |
| S | 10,2 % | 19,0 % |
| MP | 1,5 % | 2,2 % |
| C | 3,0 % | 4,6 % |
| L | 1,5 % | 3,8 % |
| KD | 8,6 % | 12,0 % |
| M | 32,7 % | 16,4 % |
| SD | 24,1 % | 35,4 % |
| ÖVR | 11,3 % | 2,7 % |
Över tid
- Eleverna
- Väljarna i Örkelljunga
Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Örkelljunga i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.
Tabell
| Parti | Eleverna 2018 | Väljarna 2018 | Eleverna 2022 | Väljarna 2022 | Eleverna 2026 | Väljarna 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| V | 2,5 % | 2,9 % | 1,6 % | 2,5 % | 7,1 % | 4,0 % |
| S | 27,7 % | 20,8 % | 13,9 % | 21,6 % | 10,2 % | 19,0 % |
| MP | 2,5 % | 2,3 % | 3,2 % | 2,2 % | 1,5 % | 2,2 % |
| C | 9,4 % | 6,7 % | 5,6 % | 4,4 % | 3,0 % | 4,6 % |
| L | 1,3 % | 2,7 % | 2,4 % | 2,5 % | 1,5 % | 3,8 % |
| KD | 13,8 % | 12,1 % | 21,4 % | 11,2 % | 8,6 % | 12,0 % |
| M | 17,0 % | 15,4 % | 11,9 % | 14,2 % | 32,7 % | 16,4 % |
| SD | 25,8 % | 35,5 % | 34,9 % | 39,3 % | 24,1 % | 35,4 % |
| ÖVR | 0,0 % | 1,5 % | 5,2 % | 2,1 % | 11,3 % | 2,7 % |
- Stapel: eleverna
- Streck: väljarna i riksdagsvalet
Förändringen i procentenheter 2022 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Örkelljunga (streck).
Tabell
| Parti | Skolvalet 2022 till 2026 | Riksdagsvalet 2022 till 2026 |
|---|---|---|
| V | +5,5 | +1,5 |
| S | −3,7 | −2,6 |
| MP | −1,7 | 0,0 |
| C | −2,6 | +0,2 |
| L | −0,9 | +1,3 |
| KD | −12,8 | +0,8 |
| M | +20,8 | +2,2 |
| SD | −10,8 | −3,9 |
Skolorna
| Skola | Skolform | År | Röstande | V | S | MP | C | L | KD | M | SD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kristna skolföreningen i Örkelljunga | högstadium | 2026 | 62 | 1,7 % | 1,7 % | 1,7 % | 8,3 % | 3,3 % | 28,3 % | 16,7 % | 23,3 % |
| Kungsskolan | högstadium | 2026 | 241 | 8,7 % | 12,6 % | 1,5 % | 1,5 % | 1,0 % | 2,9 % | 37,4 % | 24,3 % |
| Solängskolan | högstadium | 2022 | 55 | 0,0 % | 0,0 % | 2,2 % | 4,4 % | 2,2 % | 48,9 % | 13,3 % | 11,1 % |
| Örkelljunga Utbildningscentrum | gymnasium | 2018 | 147 | 3,1 % | 33,6 % | 3,1 % | 10,7 % | 1,5 % | 9,2 % | 16,8 % | 22,1 % |
Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.