val2030.com

skolval / Orsa

Skolvalet i Orsa

Dalarnas län. preliminärt resultat 2026

1 skola i Orsa deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018, 2022 och 2026 i kommunen.

Eleverna jämfört med väljarna

  • Stapel: eleverna på 1 deltagande skola
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026

Jämfört med väljarna i Orsa fick M 28 procentenheter mer, och S 12 och KD 5 procentenheter mindre bland eleverna.

Tabell
PartiElevernaVäljarna
V8,9 %6,2 %
S13,3 %25,3 %
MP1,9 %4,4 %
C3,2 %6,6 %
L0,0 %4,4 %
KD1,9 %7,1 %
M43,0 %15,3 %
SD27,8 %27,4 %
ÖVR0,0 %3,2 %
Källor: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt); Valmyndigheten, riksdagsvalet 2026.

Över tid

  • Eleverna
  • Väljarna i Orsa

Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Orsa i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.

Tabell
PartiEleverna 2018Väljarna 2018Eleverna 2022Väljarna 2022Eleverna 2026Väljarna 2026
V5,7 %8,1 %7,2 %5,3 %8,9 %6,2 %
S17,0 %27,9 %16,8 %26,8 %13,3 %25,3 %
MP3,4 %3,0 %3,0 %3,7 %1,9 %4,4 %
C17,0 %11,0 %5,4 %6,5 %3,2 %6,6 %
L3,4 %2,6 %2,4 %2,8 %0,0 %4,4 %
KD2,3 %7,2 %14,4 %6,6 %1,9 %7,1 %
M18,2 %11,5 %9,6 %13,4 %43,0 %15,3 %
SD33,0 %26,6 %38,3 %32,9 %27,8 %27,4 %
ÖVR0,0 %2,2 %3,0 %2,0 %0,0 %3,2 %
  • Stapel: eleverna
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet

Förändringen i procentenheter 2022 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Orsa (streck).

Tabell
PartiSkolvalet 2022 till 2026Riksdagsvalet 2022 till 2026
V+1,7+0,9
S−3,5−1,5
MP−1,1+0,7
C−2,2+0,1
L−2,4+1,6
KD−12,5+0,5
M+33,4+1,9
SD−10,5−5,5
Procentenheter; axeln är klippt vid 20. Meningen om samma håll visas bara när sambandet i riket mellan skolvalet ett val tidigare och riksdagsvalet (se skolvalssidan) är minst 0,3 för partiet och båda förändringarna är minst 2 procentenheter åt samma håll.

Skolorna

SkolaSkolformÅrRöstandeVSMPCLKDMSD
Orsaskolanhögstadium20261758,9 %13,3 %1,9 %3,2 %0,0 %1,9 %43,0 %27,8 %

Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.