val2030.com

skolval / Ovanåker

Skolvalet i Ovanåker

Gävleborgs län. preliminärt resultat 2026

1 skola i Ovanåker deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018, 2022 och 2026 i kommunen.

Eleverna jämfört med väljarna

  • Stapel: eleverna på 1 deltagande skola
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026

Jämfört med väljarna i Ovanåker fick M 7 procentenheter mer, och SD 8 och S 6 procentenheter mindre bland eleverna.

Tabell
PartiElevernaVäljarna
V4,9 %4,2 %
S22,7 %29,1 %
MP3,8 %2,7 %
C7,0 %8,5 %
L0,5 %3,6 %
KD10,8 %12,0 %
M22,7 %15,5 %
SD15,1 %23,2 %
ÖVR12,4 %1,2 %
Källor: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt); Valmyndigheten, riksdagsvalet 2026.

Över tid

  • Eleverna
  • Väljarna i Ovanåker

Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Ovanåker i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.

Tabell
PartiEleverna 2018Väljarna 2018Eleverna 2022Väljarna 2022Eleverna 2026Väljarna 2026
V5,9 %4,8 %2,3 %3,6 %4,9 %4,2 %
S26,0 %32,3 %17,7 %31,5 %22,7 %29,1 %
MP3,2 %1,8 %1,2 %2,5 %3,8 %2,7 %
C22,4 %17,0 %6,0 %9,9 %7,0 %8,5 %
L0,9 %2,7 %1,8 %2,1 %0,5 %3,6 %
KD5,0 %10,1 %24,2 %11,5 %10,8 %12,0 %
M16,4 %12,5 %18,2 %13,9 %22,7 %15,5 %
SD7,8 %17,8 %25,8 %24,2 %15,1 %23,2 %
ÖVR12,3 %1,1 %2,8 %0,8 %12,4 %1,2 %
  • Stapel: eleverna
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet

Förändringen i procentenheter 2022 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Ovanåker (streck).

Tabell
PartiSkolvalet 2022 till 2026Riksdagsvalet 2022 till 2026
V+2,6+0,6
S+5,0−2,4
MP+2,6+0,2
C+1,0−1,4
L−1,3+1,5
KD−13,4+0,5
M+4,5+1,6
SD−10,7−1,0
Procentenheter; axeln är klippt vid 20. Meningen om samma håll visas bara när sambandet i riket mellan skolvalet ett val tidigare och riksdagsvalet (se skolvalssidan) är minst 0,3 för partiet och båda förändringarna är minst 2 procentenheter åt samma håll.

Skolorna

SkolaSkolformÅrRöstandeVSMPCLKDMSD
Alftaskolanhögstadium2022995,2 %17,7 %1,0 %6,2 %1,0 %29,2 %15,6 %19,8 %
Celsiusskolanhögstadium20221891,2 %17,6 %2,4 %2,4 %0,6 %32,4 %12,4 %29,4 %
Voxnadalens gymnasiumgymnasium20261924,9 %22,7 %3,8 %7,0 %0,5 %10,8 %22,7 %15,1 %

Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.