val2030.com

skolval / Pajala

Skolvalet i Pajala

Norrbottens län. preliminärt resultat 2026

1 skola i Pajala deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018, 2022 och 2026 i kommunen.

Eleverna jämfört med väljarna

  • Stapel: eleverna på 1 deltagande skola
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026

Jämfört med väljarna i Pajala fick SD 35 procentenheter mer, och S 21 och KD 5 procentenheter mindre bland eleverna.

Tabell
PartiElevernaVäljarna
V11,9 %14,6 %
S9,9 %31,3 %
MP2,0 %2,3 %
C2,0 %3,7 %
L0,0 %2,4 %
KD4,0 %8,6 %
M9,9 %10,3 %
SD59,4 %24,6 %
ÖVR1,0 %2,3 %
Källor: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt); Valmyndigheten, riksdagsvalet 2026.

Över tid

  • Eleverna
  • Väljarna i Pajala

Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Pajala i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.

Tabell
PartiEleverna 2018Väljarna 2018Eleverna 2022Väljarna 2022Eleverna 2026Väljarna 2026
V11,5 %20,0 %0,9 %15,1 %11,9 %14,6 %
S22,0 %37,7 %16,8 %35,3 %9,9 %31,3 %
MP4,1 %1,4 %1,9 %2,1 %2,0 %2,3 %
C2,8 %5,1 %3,7 %3,5 %2,0 %3,7 %
L0,0 %1,5 %0,0 %1,5 %0,0 %2,4 %
KD19,3 %7,4 %15,0 %8,3 %4,0 %8,6 %
M14,2 %9,4 %9,3 %9,6 %9,9 %10,3 %
SD24,8 %16,5 %52,3 %23,3 %59,4 %24,6 %
ÖVR1,4 %1,1 %0,0 %1,3 %1,0 %2,3 %
  • Stapel: eleverna
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet

Förändringen i procentenheter 2022 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Pajala (streck).

Tabell
PartiSkolvalet 2022 till 2026Riksdagsvalet 2022 till 2026
V+11,0−0,5
S−6,9−4,0
MP+0,1+0,2
C−1,7+0,2
L0,0+0,9
KD−11,0+0,3
M+0,6+0,7
SD+7,1+1,3
Procentenheter; axeln är klippt vid 20. Meningen om samma håll visas bara när sambandet i riket mellan skolvalet ett val tidigare och riksdagsvalet (se skolvalssidan) är minst 0,3 för partiet och båda förändringarna är minst 2 procentenheter åt samma håll.

Skolorna

SkolaSkolformÅrRöstandeVSMPCLKDMSD
Gårdbyskolanhögstadium2018402,6 %5,3 %2,6 %2,6 %0,0 %52,6 %21,1 %13,2 %
Laestadiusskolangymnasium2018999,7 %36,6 %2,2 %3,2 %0,0 %9,7 %14,0 %22,6 %
Pajala Centralskolahögstadium202611611,9 %9,9 %2,0 %2,0 %0,0 %4,0 %9,9 %59,4 %

Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.