val2030.com

skolval / Sala

Skolvalet i Sala

Västmanlands län. preliminärt resultat 2026

2 skolor i Sala deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018, 2022 och 2026 i kommunen.

Eleverna jämfört med väljarna

  • Stapel: eleverna på 2 deltagande skolor
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026

Jämfört med väljarna i Sala fick M 17 och MP 4 procentenheter mer, och S 11 och SD 6 procentenheter mindre bland eleverna.

Tabell
PartiElevernaVäljarna
V7,7 %6,2 %
S18,0 %28,7 %
MP7,6 %3,6 %
C6,0 %7,1 %
L1,3 %4,4 %
KD2,1 %6,5 %
M35,1 %18,5 %
SD17,7 %23,4 %
ÖVR4,6 %1,7 %
Källor: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt); Valmyndigheten, riksdagsvalet 2026.

Över tid

  • Eleverna
  • Väljarna i Sala

Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Sala i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.

Tabell
PartiEleverna 2018Väljarna 2018Eleverna 2022Väljarna 2022Eleverna 2026Väljarna 2026
V8,0 %6,3 %4,1 %5,3 %7,7 %6,2 %
S24,9 %29,3 %15,0 %30,5 %18,0 %28,7 %
MP7,3 %2,6 %1,8 %3,0 %7,6 %3,6 %
C9,6 %11,8 %9,4 %7,3 %6,0 %7,1 %
L3,9 %4,1 %5,4 %3,0 %1,3 %4,4 %
KD2,5 %6,0 %9,2 %5,6 %2,1 %6,5 %
M13,8 %16,0 %18,9 %16,8 %35,1 %18,5 %
SD26,4 %22,2 %34,2 %27,2 %17,7 %23,4 %
ÖVR3,5 %1,6 %2,0 %1,4 %4,6 %1,7 %
  • Stapel: eleverna
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet

Förändringen i procentenheter 2022 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Sala (streck).

Tabell
PartiSkolvalet 2022 till 2026Riksdagsvalet 2022 till 2026
V+3,6+0,9
S+3,0−1,8
MP+5,8+0,6
C−3,4−0,2
L−4,1+1,4
KD−7,1+0,9
M+16,2+1,7
SD−16,5−3,8
Procentenheter; axeln är klippt vid 20. Meningen om samma håll visas bara när sambandet i riket mellan skolvalet ett val tidigare och riksdagsvalet (se skolvalssidan) är minst 0,3 för partiet och båda förändringarna är minst 2 procentenheter åt samma håll.

Skolorna

SkolaSkolformÅrRöstandeVSMPCLKDMSD
Ekebyskolanhögstadium20182793,5 %26,9 %8,5 %8,5 %3,5 %2,7 %13,5 %31,9 %
Kungsängsgymnasietgymnasium20262957,8 %17,7 %8,8 %7,1 %1,4 %2,1 %32,9 %15,5 %
Vallaskolan 7-9högstadium20263707,7 %18,3 %6,6 %5,1 %1,1 %2,0 %36,9 %19,4 %
Ösby Naturbruksgymnasiumgymnasium2018798,0 %6,7 %2,7 %17,3 %8,0 %0,0 %5,3 %50,7 %
Ösby Västmanlands naturbruksgymnasiumgymnasium20221632,7 %4,1 %2,7 %8,8 %1,4 %5,4 %6,8 %65,3 %

Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.