skolval / Sävsjö
Skolvalet i Sävsjö
Jönköpings län. preliminärt resultat 2026
3 skolor i Sävsjö deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018, 2022 och 2026 i kommunen.
Eleverna jämfört med väljarna
- Stapel: eleverna på 3 deltagande skolor
- Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026
Jämfört med väljarna i Sävsjö fick M 9 och V 5 procentenheter mer, och C 5 och L 5 procentenheter mindre bland eleverna.
Tabell
| Parti | Eleverna | Väljarna |
|---|---|---|
| V | 10,7 % | 6,0 % |
| S | 19,7 % | 20,1 % |
| MP | 1,1 % | 2,4 % |
| C | 1,7 % | 6,4 % |
| L | 0,4 % | 4,9 % |
| KD | 9,4 % | 13,3 % |
| M | 28,3 % | 19,2 % |
| SD | 22,3 % | 25,9 % |
| ÖVR | 6,4 % | 1,8 % |
Över tid
- Eleverna
- Väljarna i Sävsjö
Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Sävsjö i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.
Tabell
| Parti | Eleverna 2018 | Väljarna 2018 | Eleverna 2022 | Väljarna 2022 | Eleverna 2026 | Väljarna 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| V | 6,3 % | 3,2 % | 5,3 % | 3,0 % | 10,7 % | 6,0 % |
| S | 20,7 % | 22,1 % | 17,8 % | 22,5 % | 19,7 % | 20,1 % |
| MP | 4,7 % | 1,7 % | 1,5 % | 1,6 % | 1,1 % | 2,4 % |
| C | 12,6 % | 9,9 % | 5,7 % | 6,9 % | 1,7 % | 6,4 % |
| L | 3,3 % | 2,4 % | 2,1 % | 2,2 % | 0,4 % | 4,9 % |
| KD | 11,4 % | 17,9 % | 21,8 % | 14,8 % | 9,4 % | 13,3 % |
| M | 15,4 % | 16,4 % | 20,3 % | 17,3 % | 28,3 % | 19,2 % |
| SD | 22,1 % | 25,6 % | 23,7 % | 29,7 % | 22,3 % | 25,9 % |
| ÖVR | 3,5 % | 0,9 % | 1,7 % | 2,1 % | 6,4 % | 1,8 % |
- Stapel: eleverna
- Streck: väljarna i riksdagsvalet
Förändringen i procentenheter 2022 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Sävsjö (streck). Skolvalet och riksdagsvalet 2022 till 2026 pekade åt samma håll i Sävsjö för V.
Tabell
| Parti | Skolvalet 2022 till 2026 | Riksdagsvalet 2022 till 2026 |
|---|---|---|
| V | +5,4 | +3,0 |
| S | +1,9 | −2,4 |
| MP | −0,4 | +0,8 |
| C | −4,0 | −0,5 |
| L | −1,7 | +2,7 |
| KD | −12,4 | −1,5 |
| M | +8,0 | +1,9 |
| SD | −1,4 | −3,8 |
Skolorna
| Skola | Skolform | År | Röstande | V | S | MP | C | L | KD | M | SD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aleholm | gymnasium | 2026 | 190 | 10,7 % | 26,2 % | 0,6 % | 1,2 % | 1,2 % | 11,3 % | 29,2 % | 15,5 % |
| Hofgårdsskolan | högstadium | 2026 | 266 | 11,9 % | 17,4 % | 1,2 % | 1,6 % | 0,0 % | 3,6 % | 29,2 % | 28,5 % |
| Rörviks skola | högstadium | 2018 | 110 | 7,3 % | 5,5 % | 5,5 % | 12,7 % | 1,8 % | 14,5 % | 26,4 % | 25,5 % |
| Sävsjö Kristna Skola | högstadium | 2026 | 52 | 4,3 % | 8,7 % | 2,2 % | 4,3 % | 0,0 % | 34,8 % | 19,6 % | 13,0 % |
Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.