val2030.com

skolval / Söderhamn

Skolvalet i Söderhamn

Gävleborgs län. preliminärt resultat 2026

2 skolor i Söderhamn deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018, 2022 och 2026 i kommunen.

Eleverna jämfört med väljarna

  • Stapel: eleverna på 2 deltagande skolor
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026

Jämfört med väljarna i Söderhamn fick M 15 och V 8 procentenheter mer, och S 8 och SD 5 procentenheter mindre bland eleverna.

Tabell
PartiElevernaVäljarna
V13,9 %6,2 %
S26,7 %34,6 %
MP3,3 %3,4 %
C2,3 %5,9 %
L0,6 %3,6 %
KD1,9 %6,0 %
M30,6 %15,8 %
SD17,4 %22,8 %
ÖVR3,3 %1,7 %
Källor: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt); Valmyndigheten, riksdagsvalet 2026.

Över tid

  • Eleverna
  • Väljarna i Söderhamn

Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Söderhamn i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.

Tabell
PartiEleverna 2018Väljarna 2018Eleverna 2022Väljarna 2022Eleverna 2026Väljarna 2026
V7,3 %8,3 %5,6 %5,1 %13,9 %6,2 %
S27,1 %36,5 %15,2 %37,5 %26,7 %34,6 %
MP10,0 %2,4 %3,4 %2,9 %3,3 %3,4 %
C11,4 %9,9 %8,8 %6,3 %2,3 %5,9 %
L1,8 %3,0 %1,6 %2,3 %0,6 %3,6 %
KD3,4 %5,0 %20,4 %4,9 %1,9 %6,0 %
M19,5 %14,3 %20,2 %14,8 %30,6 %15,8 %
SD18,0 %19,6 %24,0 %24,9 %17,4 %22,8 %
ÖVR1,4 %1,0 %0,8 %1,3 %3,3 %1,7 %
  • Stapel: eleverna
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet

Förändringen i procentenheter 2022 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Söderhamn (streck).

Tabell
PartiSkolvalet 2022 till 2026Riksdagsvalet 2022 till 2026
V+8,3+1,1
S+11,5−2,9
MP−0,1+0,5
C−6,5−0,4
L−1,0+1,3
KD−18,5+1,1
M+10,4+1,0
SD−6,6−2,1
Procentenheter; axeln är klippt vid 20. Meningen om samma håll visas bara när sambandet i riket mellan skolvalet ett val tidigare och riksdagsvalet (se skolvalssidan) är minst 0,3 för partiet och båda förändringarna är minst 2 procentenheter åt samma håll.

Skolorna

SkolaSkolformÅrRöstandeVSMPCLKDMSD
Bergviksskolanhögstadium20221365,7 %8,2 %4,9 %5,7 %1,6 %23,0 %13,9 %35,2 %
Norrtullskolanhögstadium202639616,4 %23,5 %3,7 %2,9 %0,5 %2,1 %30,4 %17,2 %
Staffangymnasietgymnasium20184789,1 %24,2 %9,1 %8,7 %2,4 %4,3 %20,6 %20,6 %
Stenbergaskolanhögstadium20261114,8 %38,1 %1,9 %0,0 %1,0 %1,0 %31,4 %18,1 %
Vågbroskolanhögstadium20221362,3 %10,2 %3,9 %18,8 %1,6 %18,8 %17,2 %27,3 %

Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.