val2030.com

skolval / Söderköping

Skolvalet i Söderköping

Östergötlands län. preliminärt resultat 2026

2 skolor i Söderköping deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018, 2022 och 2026 i kommunen.

Eleverna jämfört med väljarna

  • Stapel: eleverna på 2 deltagande skolor
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026

Jämfört med väljarna i Söderköping fick M 14 och V 6 procentenheter mer, och S 13 och L 4 procentenheter mindre bland eleverna.

Tabell
PartiElevernaVäljarna
V9,6 %3,5 %
S9,8 %22,6 %
MP3,5 %5,0 %
C5,6 %7,7 %
L1,4 %5,5 %
KD4,7 %8,0 %
M35,2 %21,5 %
SD26,8 %24,8 %
ÖVR3,5 %1,5 %
Källor: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt); Valmyndigheten, riksdagsvalet 2026.

Över tid

  • Eleverna
  • Väljarna i Söderköping

Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Söderköping i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.

Tabell
PartiEleverna 2018Väljarna 2018Eleverna 2022Väljarna 2022Eleverna 2026Väljarna 2026
V9,9 %5,5 %2,8 %4,1 %9,6 %3,5 %
S11,8 %22,4 %15,3 %24,4 %9,8 %22,6 %
MP6,3 %3,5 %2,8 %3,7 %3,5 %5,0 %
C15,8 %10,9 %9,7 %7,1 %5,6 %7,7 %
L3,2 %5,0 %1,7 %4,4 %1,4 %5,5 %
KD5,9 %7,8 %15,3 %7,1 %4,7 %8,0 %
M26,9 %21,7 %20,9 %21,4 %35,2 %21,5 %
SD17,1 %21,9 %29,5 %26,7 %26,8 %24,8 %
ÖVR3,0 %1,3 %2,1 %1,1 %3,5 %1,5 %
  • Stapel: eleverna
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet

Förändringen i procentenheter 2022 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Söderköping (streck).

Tabell
PartiSkolvalet 2022 till 2026Riksdagsvalet 2022 till 2026
V+6,8−0,6
S−5,5−1,8
MP+0,7+1,3
C−4,1+0,6
L−0,3+1,1
KD−10,6+0,9
M+14,3+0,1
SD−2,7−1,9
Procentenheter; axeln är klippt vid 20. Meningen om samma håll visas bara när sambandet i riket mellan skolvalet ett val tidigare och riksdagsvalet (se skolvalssidan) är minst 0,3 för partiet och båda förändringarna är minst 2 procentenheter åt samma håll.

Vilka skolor som deltar skiftar mellan valen. Tabellen visar också bara de skolor som var med båda åren, så att förändringen inte beror på vilka skolor som deltog.

2018 till 2022: alla skolor och 3 skolor som deltog båda åren
PartiAlla 2018Alla 2022Samma skolor 2018Samma skolor 2022
V9,9 %2,8 %9,9 %2,8 %
S11,8 %15,3 %11,8 %15,3 %
MP6,3 %2,8 %6,3 %2,8 %
C15,8 %9,7 %15,8 %9,7 %
L3,2 %1,7 %3,2 %1,7 %
KD5,9 %15,3 %5,9 %15,3 %
M26,9 %20,9 %26,9 %20,9 %
SD17,1 %29,5 %17,1 %29,5 %

Skolorna

SkolaSkolformÅrRöstandeVSMPCLKDMSD
Nyströmska skolanhögstadium och gymnasium20266715,5 %17,2 %1,7 %0,0 %0,0 %1,7 %27,6 %34,5 %
Ramunderskolanhögstadium20264168,6 %8,6 %3,8 %6,5 %1,6 %5,1 %36,4 %25,6 %
Söderköpings Waldorfskolahögstadium20225214,6 %8,3 %6,2 %16,7 %2,1 %8,3 %27,1 %14,6 %

Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.