val2030.com

skolval / Stockholm / Katarina Norra skola

Katarina Norra skola

Högstadium i Stockholm, Stockholms län. preliminärt resultat 2026

212 elever röstade 2026 av 212 (100,0 %), varav 4 blanka. Skolan deltog i skolvalet 2018, 2022 och 2026. Tidigare namn i källan: Katarina norra skola.

Eleverna jämfört med väljarna

  • Stapel: eleverna på skolan
  • Streck: väljarna i Stockholm, riksdagsvalet 2026
  • Streckat: väljarna i skolans valdistrikt
  • Ring: alla deltagande skolor i Stockholm

Jämfört med väljarna i Stockholm fick MP 17 procentenheter mer, och SD 7 och L 7 procentenheter mindre bland eleverna.

Tabell
PartiElevernaRösterVäljarna i StockholmValdistriktetAlla skolor i Stockholm
V12,5 %2613,0 %11,9 %14,8 %
S20,7 %4326,3 %26,2 %20,0 %
MP27,9 %5811,1 %17,6 %13,6 %
C11,1 %239,8 %11,2 %9,3 %
L0,5 %17,1 %7,4 %1,6 %
KD1,9 %43,9 %3,0 %2,4 %
M21,6 %4519,1 %15,4 %28,2 %
SD1,4 %38,4 %6,3 %6,5 %
ÖVR2,4 %51,2 %1,1 %3,7 %
Källor: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt); Valmyndigheten, riksdagsvalet 2026 per valdistrikt.

Över tid

  • Eleverna
  • Väljarna i Stockholm

Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Stockholm i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.

Tabell
PartiEleverna 2018Väljarna 2018Eleverna 2022Väljarna 2022Eleverna 2026Väljarna 2026
V28,6 %13,1 %20,1 %11,7 %12,5 %13,0 %
S15,1 %23,8 %29,9 %28,1 %20,7 %26,3 %
MP19,3 %7,7 %13,0 %10,0 %27,9 %11,1 %
C11,5 %9,1 %8,2 %8,5 %11,1 %9,8 %
L3,1 %7,9 %4,3 %6,9 %0,5 %7,1 %
KD1,6 %4,9 %1,1 %3,2 %1,9 %3,9 %
M8,3 %21,9 %10,3 %19,1 %21,6 %19,1 %
SD5,7 %9,8 %10,3 %10,7 %1,4 %8,4 %
ÖVR6,8 %1,9 %2,7 %1,9 %2,4 %1,2 %

Om uppgifterna

Skolvalet: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt). Riksdagsvalet: Valmyndigheten. Skolenhetskod: 23617768 (Skolverkets skolenhetsregister). Se hur skolvalet räknas.