skolval / Stockholm / Norrbyskolan
Norrbyskolan Högstadium i Stockholm, Stockholms län. preliminärt resultat 2026
53 elever röstade 2026 av 53 (100,0 %), varav 0 blanka.
Skolan deltog i skolvalet 2018, 2022 och 2026. Tidigare namn i källan: Norrbyskolan Stockholm Lära AB.
Eleverna jämfört med väljarna 0 10 20 30 40 50 V V bland eleverna: 45,1 % 45,1 % V bland väljarna i Stockholm: 13,0 % V bland alla elever i Stockholm: 14,8 % S S bland eleverna: 31,4 % 31,4 % S bland väljarna i Stockholm: 26,3 % S bland alla elever i Stockholm: 20,0 % MP MP bland eleverna: 7,8 % 7,8 % MP bland väljarna i Stockholm: 11,1 % MP bland alla elever i Stockholm: 13,6 % C C bland eleverna: 3,9 % 3,9 % C bland väljarna i Stockholm: 9,8 % C bland alla elever i Stockholm: 9,3 % L L bland eleverna: 0,0 % 0,0 % L bland väljarna i Stockholm: 7,1 % L bland alla elever i Stockholm: 1,6 % KD KD bland eleverna: 0,0 % 0,0 % KD bland väljarna i Stockholm: 3,9 % KD bland alla elever i Stockholm: 2,4 % M M bland eleverna: 2,0 % 2,0 % M bland väljarna i Stockholm: 19,1 % M bland alla elever i Stockholm: 28,2 % SD SD bland eleverna: 9,8 % 9,8 % SD bland väljarna i Stockholm: 8,4 % SD bland alla elever i Stockholm: 6,5 % ÖVR ÖVR bland eleverna: 0,0 % 0,0 % ÖVR bland väljarna i Stockholm: 1,2 % ÖVR bland alla elever i Stockholm: 3,7 %
Stapel: eleverna på skolan Streck: väljarna i Stockholm, riksdagsvalet 2026 Ring: alla deltagande skolor i StockholmJämfört med väljarna i Stockholm fick V 32 och S 5 procentenheter mer, och M 17 och L 7 procentenheter mindre bland eleverna.
Tabell Parti Eleverna Röster Väljarna i Stockholm Alla skolor i Stockholm V 45,1 % 23 13,0 % 14,8 % S 31,4 % 16 26,3 % 20,0 % MP 7,8 % 4 11,1 % 13,6 % C 3,9 % 2 9,8 % 9,3 % L 0,0 % 0 7,1 % 1,6 % KD 0,0 % 0 3,9 % 2,4 % M 2,0 % 1 19,1 % 28,2 % SD 9,8 % 5 8,4 % 6,5 % ÖVR 0,0 % 0 1,2 % 3,7 %
Källor: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt); Valmyndigheten, riksdagsvalet 2026. Över tid V 0 20 40 60 2018 2022 2026 2018: 13,1 2022: 11,7 2026: 13 2018: 6,9 2022: 14,9 2026: 45,1 S 0 20 40 60 2018 2022 2026 2018: 23,8 2022: 28,1 2026: 26,3 2018: 44,8 2022: 23,4 2026: 31,4 MP 0 10 20 30 2018 2022 2026 2018: 7,7 2022: 10 2026: 11,1 2018: 24,1 2022: 17 2026: 7,8 C 0 5 10 2018 2022 2026 2018: 9,1 2022: 8,5 2026: 9,8 2018: 0 2022: 2,1 2026: 3,9 L 0 2 4 6 8 2018 2022 2026 2018: 7,9 2022: 6,9 2026: 7,1 2018: 3,4 2022: 4,3 2026: 0 KD 0 5 10 2018 2022 2026 2018: 4,9 2022: 3,2 2026: 3,9 2018: 0 2022: 8,5 2026: 0 M 0 10 20 30 2018 2022 2026 2018: 21,9 2022: 19,1 2026: 19,1 2018: 13,8 2022: 6,4 2026: 2 SD 0 5 10 15 20 2018 2022 2026 2018: 9,8 2022: 10,7 2026: 8,4 2018: 0 2022: 19,1 2026: 9,8 ÖVR 0 2 4 6 8 2018 2022 2026 2018: 1,9 2022: 1,9 2026: 1,2 2018: 6,9 2022: 4,3 2026: 0 Eleverna Väljarna i StockholmAndel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Stockholm i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.
Tabell Parti Eleverna 2018 Väljarna 2018 Eleverna 2022 Väljarna 2022 Eleverna 2026 Väljarna 2026 V 6,9 % 13,1 % 14,9 % 11,7 % 45,1 % 13,0 % S 44,8 % 23,8 % 23,4 % 28,1 % 31,4 % 26,3 % MP 24,1 % 7,7 % 17,0 % 10,0 % 7,8 % 11,1 % C 0,0 % 9,1 % 2,1 % 8,5 % 3,9 % 9,8 % L 3,4 % 7,9 % 4,3 % 6,9 % 0,0 % 7,1 % KD 0,0 % 4,9 % 8,5 % 3,2 % 0,0 % 3,9 % M 13,8 % 21,9 % 6,4 % 19,1 % 2,0 % 19,1 % SD 0,0 % 9,8 % 19,1 % 10,7 % 9,8 % 8,4 % ÖVR 6,9 % 1,9 % 4,3 % 1,9 % 0,0 % 1,2 %
Om uppgifterna
Skolvalet: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt). Riksdagsvalet: Valmyndigheten.
Skolenhetskod: 92127007 (Skolverkets skolenhetsregister). Se hur skolvalet räknas .