val2030.com

skolval / Stockholm / Snitz Gymnasium

Snitz Gymnasium

Gymnasium i Stockholm, Stockholms län. preliminärt resultat 2026

165 elever röstade 2026 av 221 (74,7 %), varav 39 blanka. Skolan deltog i skolvalet 2018, 2022 och 2026. Tidigare namn i källan: Snitz gymnasium.

Eleverna jämfört med väljarna

  • Stapel: eleverna på skolan
  • Streck: väljarna i Stockholm, riksdagsvalet 2026
  • Ring: alla deltagande skolor i Stockholm

Jämfört med väljarna i Stockholm fick MP 9 och V 6 procentenheter mer, och S 6 och L 6 procentenheter mindre bland eleverna.

Tabell
PartiElevernaRösterVäljarna i StockholmAlla skolor i Stockholm
V19,1 %2113,0 %14,8 %
S20,0 %2226,3 %20,0 %
MP20,0 %2211,1 %13,6 %
C5,5 %69,8 %9,3 %
L0,9 %17,1 %1,6 %
KD2,7 %33,9 %2,4 %
M18,2 %2019,1 %28,2 %
SD6,4 %78,4 %6,5 %
ÖVR7,3 %81,2 %3,7 %
Källor: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt); Valmyndigheten, riksdagsvalet 2026.

Över tid

  • Eleverna
  • Väljarna i Stockholm

Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Stockholm i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.

Tabell
PartiEleverna 2018Väljarna 2018Eleverna 2022Väljarna 2022Eleverna 2026Väljarna 2026
V7,3 %13,1 %8,0 %11,7 %19,1 %13,0 %
S19,8 %23,8 %21,3 %28,1 %20,0 %26,3 %
MP11,5 %7,7 %14,7 %10,0 %20,0 %11,1 %
C11,5 %9,1 %10,7 %8,5 %5,5 %9,8 %
L3,1 %7,9 %10,7 %6,9 %0,9 %7,1 %
KD4,2 %4,9 %13,3 %3,2 %2,7 %3,9 %
M13,5 %21,9 %9,3 %19,1 %18,2 %19,1 %
SD19,8 %9,8 %9,3 %10,7 %6,4 %8,4 %
ÖVR9,4 %1,9 %2,7 %1,9 %7,3 %1,2 %

Om uppgifterna

Skolvalet: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt). Riksdagsvalet: Valmyndigheten. Skolenhetskod: 95154882 (Skolverkets skolenhetsregister). Se hur skolvalet räknas.