val2030.com

skolval / Stockholm / Vasastans Montessoriskola

Vasastans Montessoriskola

Högstadium i Stockholm, Stockholms län. preliminärt resultat 2026

43 elever röstade 2026 av 46 (93,5 %), varav 2 blanka. Skolan deltog i skolvalet 2018, 2022 och 2026.

Eleverna jämfört med väljarna

  • Stapel: eleverna på skolan
  • Streck: väljarna i Stockholm, riksdagsvalet 2026
  • Streckat: väljarna i skolans valdistrikt
  • Ring: alla deltagande skolor i Stockholm

Jämfört med väljarna i Stockholm fick MP 18 procentenheter mer, och S 12 och L 5 procentenheter mindre bland eleverna.

Tabell
PartiElevernaRösterVäljarna i StockholmValdistriktetAlla skolor i Stockholm
V12,2 %513,0 %3,9 %14,8 %
S14,6 %626,3 %16,2 %20,0 %
MP29,3 %1211,1 %5,9 %13,6 %
C9,8 %49,8 %16,3 %9,3 %
L2,4 %17,1 %14,3 %1,6 %
KD0,0 %03,9 %3,8 %2,4 %
M22,0 %919,1 %32,6 %28,2 %
SD7,3 %38,4 %6,4 %6,5 %
ÖVR2,4 %11,2 %0,6 %3,7 %
Källor: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt); Valmyndigheten, riksdagsvalet 2026 per valdistrikt.

Över tid

  • Eleverna
  • Väljarna i Stockholm

Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Stockholm i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.

Tabell
PartiEleverna 2018Väljarna 2018Eleverna 2022Väljarna 2022Eleverna 2026Väljarna 2026
V20,0 %13,1 %17,9 %11,7 %12,2 %13,0 %
S10,0 %23,8 %30,8 %28,1 %14,6 %26,3 %
MP16,7 %7,7 %10,3 %10,0 %29,3 %11,1 %
C6,7 %9,1 %2,6 %8,5 %9,8 %9,8 %
L3,3 %7,9 %7,7 %6,9 %2,4 %7,1 %
KD0,0 %4,9 %5,1 %3,2 %0,0 %3,9 %
M10,0 %21,9 %7,7 %19,1 %22,0 %19,1 %
SD13,3 %9,8 %10,3 %10,7 %7,3 %8,4 %
ÖVR20,0 %1,9 %7,7 %1,9 %2,4 %1,2 %

Om uppgifterna

Skolvalet: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt). Riksdagsvalet: Valmyndigheten. Skolenhetskod: 75656508 (Skolverkets skolenhetsregister). Se hur skolvalet räknas.