val2030.com

skolval / Strömstad

Skolvalet i Strömstad

Västra Götalands län. preliminärt resultat 2026

2 skolor i Strömstad deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018 och 2026 i kommunen.

Eleverna jämfört med väljarna

  • Stapel: eleverna på 2 deltagande skolor
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026

Jämfört med väljarna i Strömstad fick M 18 procentenheter mer, och S 10 och L 5 procentenheter mindre bland eleverna.

Tabell
PartiElevernaVäljarna
V7,2 %6,0 %
S17,1 %26,9 %
MP3,3 %4,5 %
C3,3 %6,4 %
L0,4 %5,4 %
KD3,0 %7,0 %
M36,8 %18,8 %
SD24,8 %23,1 %
ÖVR4,0 %1,9 %
Källor: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt); Valmyndigheten, riksdagsvalet 2026.

Över tid

  • Eleverna
  • Väljarna i Strömstad

Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Strömstad i riksdagsvalet (grått) 2018 och 2026.

Tabell
PartiEleverna 2018Väljarna 2018Eleverna 2026Väljarna 2026
V4,4 %5,6 %7,2 %6,0 %
S19,4 %26,2 %17,1 %26,9 %
MP11,0 %4,4 %3,3 %4,5 %
C14,1 %8,4 %3,3 %6,4 %
L4,1 %6,6 %0,4 %5,4 %
KD7,2 %7,1 %3,0 %7,0 %
M24,1 %18,9 %36,8 %18,8 %
SD13,2 %20,9 %24,8 %23,1 %
ÖVR2,5 %1,8 %4,0 %1,9 %
  • Stapel: eleverna
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet

Förändringen i procentenheter 2018 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Strömstad (streck).

Tabell
PartiSkolvalet 2018 till 2026Riksdagsvalet 2018 till 2026
V+2,8+0,4
S−2,3+0,7
MP−7,7+0,1
C−10,8−2,0
L−3,7−1,2
KD−4,2−0,1
M+12,7−0,1
SD+11,6+2,2
Procentenheter; axeln är klippt vid 20. Meningen om samma håll visas bara när sambandet i riket mellan skolvalet ett val tidigare och riksdagsvalet (se skolvalssidan) är minst 0,3 för partiet och båda förändringarna är minst 2 procentenheter åt samma håll.

Skolorna

SkolaSkolformÅrRöstandeVSMPCLKDMSD
Strömstad Gymnasiumgymnasium20263186,1 %15,8 %4,4 %3,0 %0,7 %3,7 %43,8 %18,9 %
Strömstiernaskolanhögstadium20262938,5 %18,5 %2,2 %3,7 %0,0 %2,2 %29,2 %31,4 %

Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.