val2030.com

skolval / Strömsund

Skolvalet i Strömsund

Jämtlands län. preliminärt resultat 2026

3 skolor i Strömsund deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018, 2022 och 2026 i kommunen.

Eleverna jämfört med väljarna

  • Stapel: eleverna på 3 deltagande skolor
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026

Jämfört med väljarna i Strömsund fick SD 10 och M 10 procentenheter mer, och S 17 och C 3 procentenheter mindre bland eleverna.

Tabell
PartiElevernaVäljarna
V7,2 %6,0 %
S14,7 %31,9 %
MP2,7 %2,4 %
C3,6 %7,0 %
L0,3 %2,6 %
KD3,6 %5,0 %
M27,5 %17,6 %
SD35,9 %25,7 %
ÖVR4,5 %1,7 %
Källor: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt); Valmyndigheten, riksdagsvalet 2026.

Över tid

  • Eleverna
  • Väljarna i Strömsund

Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Strömsund i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.

Tabell
PartiEleverna 2018Väljarna 2018Eleverna 2022Väljarna 2022Eleverna 2026Väljarna 2026
V2,5 %7,7 %2,2 %5,3 %7,2 %6,0 %
S24,5 %41,1 %16,6 %38,1 %14,7 %31,9 %
MP3,6 %1,4 %1,6 %1,9 %2,7 %2,4 %
C25,9 %12,7 %9,4 %6,9 %3,6 %7,0 %
L0,8 %1,1 %1,9 %1,5 %0,3 %2,6 %
KD2,5 %4,1 %10,7 %5,7 %3,6 %5,0 %
M6,9 %10,2 %20,7 %12,0 %27,5 %17,6 %
SD28,9 %20,8 %36,7 %27,5 %35,9 %25,7 %
ÖVR4,4 %1,0 %0,3 %1,2 %4,5 %1,7 %
  • Stapel: eleverna
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet

Förändringen i procentenheter 2022 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Strömsund (streck).

Tabell
PartiSkolvalet 2022 till 2026Riksdagsvalet 2022 till 2026
V+5,0+0,7
S−1,9−6,2
MP+1,1+0,5
C−5,8+0,1
L−1,6+1,1
KD−7,1−0,7
M+6,8+5,6
SD−0,8−1,8
Procentenheter; axeln är klippt vid 20. Meningen om samma håll visas bara när sambandet i riket mellan skolvalet ett val tidigare och riksdagsvalet (se skolvalssidan) är minst 0,3 för partiet och båda förändringarna är minst 2 procentenheter åt samma håll.

Skolorna

SkolaSkolformÅrRöstandeVSMPCLKDMSD
Fjällsjöskolanhögstadium2026210,0 %11,1 %0,0 %11,1 %0,0 %0,0 %27,8 %50,0 %
Grevåkerskolanhögstadium2018620,0 %8,3 %0,0 %63,3 %0,0 %5,0 %3,3 %20,0 %
Hjalmar Strömerskolangymnasium20261829,4 %15,1 %1,3 %2,5 %0,0 %1,9 %34,6 %29,6 %
Vattudalsskolanhögstadium20261735,7 %14,6 %4,5 %3,8 %0,6 %5,7 %20,4 %40,8 %

Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.