skolval / Surahammar
Skolvalet i Surahammar
Västmanlands län. preliminärt resultat 2026
1 skola i Surahammar deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018, 2022 och 2026 i kommunen.
Eleverna jämfört med väljarna
- Stapel: eleverna på 1 deltagande skola
- Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026
Jämfört med väljarna i Surahammar fick M 20 och V 5 procentenheter mer, och S 15 och SD 6 procentenheter mindre bland eleverna.
Tabell
| Parti | Eleverna | Väljarna |
|---|---|---|
| V | 10,5 % | 5,2 % |
| S | 15,4 % | 30,4 % |
| MP | 4,0 % | 2,7 % |
| C | 2,4 % | 2,9 % |
| L | 1,2 % | 3,8 % |
| KD | 2,0 % | 5,5 % |
| M | 36,4 % | 16,8 % |
| SD | 25,1 % | 31,0 % |
| ÖVR | 2,8 % | 1,6 % |
Över tid
- Eleverna
- Väljarna i Surahammar
Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Surahammar i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.
Tabell
| Parti | Eleverna 2018 | Väljarna 2018 | Eleverna 2022 | Väljarna 2022 | Eleverna 2026 | Väljarna 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| V | 10,5 % | 8,2 % | 2,3 % | 5,0 % | 10,5 % | 5,2 % |
| S | 15,8 % | 36,4 % | 16,3 % | 34,7 % | 15,4 % | 30,4 % |
| MP | 10,5 % | 1,9 % | 4,9 % | 1,9 % | 4,0 % | 2,7 % |
| C | 5,3 % | 4,0 % | 5,3 % | 2,7 % | 2,4 % | 2,9 % |
| L | 0,0 % | 3,4 % | 5,7 % | 2,5 % | 1,2 % | 3,8 % |
| KD | 5,3 % | 4,2 % | 11,7 % | 4,4 % | 2,0 % | 5,5 % |
| M | 5,3 % | 13,0 % | 17,8 % | 13,9 % | 36,4 % | 16,8 % |
| SD | 42,1 % | 27,5 % | 33,0 % | 33,7 % | 25,1 % | 31,0 % |
| ÖVR | 5,3 % | 1,5 % | 3,0 % | 1,0 % | 2,8 % | 1,6 % |
- Stapel: eleverna
- Streck: väljarna i riksdagsvalet
Förändringen i procentenheter 2022 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Surahammar (streck).
Tabell
| Parti | Skolvalet 2022 till 2026 | Riksdagsvalet 2022 till 2026 |
|---|---|---|
| V | +8,2 | +0,2 |
| S | −0,9 | −4,3 |
| MP | −0,9 | +0,8 |
| C | −2,9 | +0,2 |
| L | −4,5 | +1,3 |
| KD | −9,7 | +1,1 |
| M | +18,6 | +2,9 |
| SD | −7,9 | −2,7 |
Skolorna
| Skola | Skolform | År | Röstande | V | S | MP | C | L | KD | M | SD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hammarskolan | högstadium | 2026 | 273 | 10,5 % | 15,4 % | 4,0 % | 2,4 % | 1,2 % | 2,0 % | 36,4 % | 25,1 % |
| Viljan Friskola | gymnasium | 2022 | 29 | 9,1 % | 22,7 % | 18,2 % | 0,0 % | 9,1 % | 4,5 % | 18,2 % | 18,2 % |
Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.