skolval / Trosa
Skolvalet i Trosa
Södermanlands län. preliminärt resultat 2026
1 skola i Trosa deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018, 2022 och 2026 i kommunen.
Eleverna jämfört med väljarna
- Stapel: eleverna på 1 deltagande skola
- Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026
Jämfört med väljarna i Trosa fick M 21 procentenheter mer, och S 14 och SD 6 procentenheter mindre bland eleverna.
Tabell
| Parti | Eleverna | Väljarna |
|---|---|---|
| V | 3,5 % | 4,1 % |
| S | 10,6 % | 24,3 % |
| MP | 2,8 % | 5,5 % |
| C | 5,3 % | 6,9 % |
| L | 1,4 % | 5,6 % |
| KD | 3,9 % | 6,2 % |
| M | 47,2 % | 26,0 % |
| SD | 14,5 % | 20,1 % |
| ÖVR | 10,6 % | 1,3 % |
Över tid
- Eleverna
- Väljarna i Trosa
Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Trosa i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.
Tabell
| Parti | Eleverna 2018 | Väljarna 2018 | Eleverna 2022 | Väljarna 2022 | Eleverna 2026 | Väljarna 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| V | 5,1 % | 5,3 % | 5,7 % | 3,4 % | 3,5 % | 4,1 % |
| S | 16,2 % | 23,4 % | 10,4 % | 27,3 % | 10,6 % | 24,3 % |
| MP | 16,2 % | 4,1 % | 7,1 % | 4,7 % | 2,8 % | 5,5 % |
| C | 10,3 % | 9,2 % | 9,5 % | 6,5 % | 5,3 % | 6,9 % |
| L | 2,9 % | 4,7 % | 4,6 % | 4,1 % | 1,4 % | 5,6 % |
| KD | 5,9 % | 6,3 % | 11,2 % | 5,0 % | 3,9 % | 6,2 % |
| M | 21,3 % | 27,2 % | 25,1 % | 24,5 % | 47,2 % | 26,0 % |
| SD | 17,6 % | 18,8 % | 25,3 % | 23,3 % | 14,5 % | 20,1 % |
| ÖVR | 4,4 % | 1,1 % | 1,1 % | 1,1 % | 10,6 % | 1,3 % |
- Stapel: eleverna
- Streck: väljarna i riksdagsvalet
Förändringen i procentenheter 2022 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Trosa (streck).
Tabell
| Parti | Skolvalet 2022 till 2026 | Riksdagsvalet 2022 till 2026 |
|---|---|---|
| V | −2,2 | +0,7 |
| S | +0,2 | −3,0 |
| MP | −4,3 | +0,8 |
| C | −4,2 | +0,4 |
| L | −3,2 | +1,5 |
| KD | −7,3 | +1,2 |
| M | +22,1 | +1,5 |
| SD | −10,8 | −3,2 |
Skolorna
| Skola | Skolform | År | Röstande | V | S | MP | C | L | KD | M | SD |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hedebyskolan | högstadium | 2022 | 173 | 5,7 % | 14,9 % | 6,4 % | 4,3 % | 3,5 % | 9,9 % | 20,6 % | 31,9 % |
| Tomtaklintskolan | högstadium | 2026 | 301 | 3,5 % | 10,6 % | 2,8 % | 5,3 % | 1,4 % | 3,9 % | 47,2 % | 14,5 % |
Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.