val2030.com

skolval / Vaggeryd

Skolvalet i Vaggeryd

Jönköpings län. preliminärt resultat 2026

3 skolor i Vaggeryd deltog i skolvalet 2026. Skolvalet finns för 2018, 2022 och 2026 i kommunen.

Eleverna jämfört med väljarna

  • Stapel: eleverna på 3 deltagande skolor
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet 2026

Jämfört med väljarna i Vaggeryd fick M 20 procentenheter mer, och S 12 och SD 5 procentenheter mindre bland eleverna.

Tabell
PartiElevernaVäljarna
V6,2 %5,2 %
S14,3 %25,9 %
MP3,2 %2,9 %
C4,8 %6,9 %
L1,5 %3,7 %
KD7,0 %11,5 %
M38,7 %18,8 %
SD18,1 %23,4 %
ÖVR6,2 %1,7 %
Källor: MUCF, skolvalet 2026 (preliminärt); Valmyndigheten, riksdagsvalet 2026.

Över tid

  • Eleverna
  • Väljarna i Vaggeryd

Andel per parti bland eleverna (färg) och bland väljarna i Vaggeryd i riksdagsvalet (grått) 2018, 2022 och 2026.

Tabell
PartiEleverna 2018Väljarna 2018Eleverna 2022Väljarna 2022Eleverna 2026Väljarna 2026
V4,7 %4,2 %2,1 %3,3 %6,2 %5,2 %
S19,2 %29,3 %12,8 %29,8 %14,3 %25,9 %
MP8,3 %2,6 %2,8 %2,5 %3,2 %2,9 %
C16,8 %10,3 %7,7 %7,5 %4,8 %6,9 %
L3,6 %3,6 %3,5 %3,5 %1,5 %3,7 %
KD5,4 %13,0 %14,4 %10,3 %7,0 %11,5 %
M24,9 %15,3 %23,5 %16,4 %38,7 %18,8 %
SD15,6 %20,4 %31,8 %25,1 %18,1 %23,4 %
ÖVR1,5 %1,2 %1,4 %1,6 %6,2 %1,7 %
  • Stapel: eleverna
  • Streck: väljarna i riksdagsvalet

Förändringen i procentenheter 2022 till 2026 för eleverna (stapel) och väljarna i Vaggeryd (streck).

Tabell
PartiSkolvalet 2022 till 2026Riksdagsvalet 2022 till 2026
V+4,1+1,9
S+1,5−3,9
MP+0,4+0,4
C−2,9−0,6
L−2,0+0,2
KD−7,4+1,2
M+15,2+2,4
SD−13,7−1,7
Procentenheter; axeln är klippt vid 20. Meningen om samma håll visas bara när sambandet i riket mellan skolvalet ett val tidigare och riksdagsvalet (se skolvalssidan) är minst 0,3 för partiet och båda förändringarna är minst 2 procentenheter åt samma håll.

Skolorna

SkolaSkolformÅrRöstandeVSMPCLKDMSD
Fenix Gymnasiumgymnasium20262518,3 %11,8 %3,1 %4,8 %0,9 %5,7 %45,0 %14,8 %
Fenix Kultur och Kunskapscentrumgymnasium20182295,0 %20,4 %5,0 %18,1 %0,9 %3,2 %29,9 %16,7 %
Fenix kultur- och kunskapscentrumgymnasium20222181,9 %12,0 %1,4 %5,3 %5,7 %11,0 %31,6 %29,2 %
Fågelforsskolanhögstadium20262327,8 %13,2 %4,6 %6,8 %1,8 %11,4 %28,8 %23,7 %
Hjortsjöskolanhögstadium20262943,2 %17,1 %2,1 %3,2 %1,8 %4,6 %41,4 %16,4 %

Andelar av rösterna på namngivna partier, senaste år med partifördelning. Tom rad: källan visar inte hur rösterna fördelades.